Licówki – sekret idealnych zębów celebrytów

0
110
fot. ZielonaNews.pl

Jednym z atrybutów niemal każdego aktora filmowego są idealnie proste i śnieżnobiałe zęby. Nic zatem dziwnego, że wielu z nas, zapatrzonych w swoich idoli z ekranu, również chciałoby mieć idealny uśmiech. Niestety, prawda jest taka, że idealne uśmiechy występują w przyrodzie w sposób naturalny bardzo rzadko. Skąd zatem biorą się u tylu gwiazd wielkiego ekranu i telewizji? W praktyce, zawdzięczają oni kształt i biel swoich zębów stomatologom. Na całe szczęście, z zabiegów takich jak wybielanie czy licówki zębów może dziś skorzystać każdy z nas.

Czym są licówki?

Licówki to niewielkie płatki porcelany lub kompozytu, które nakleja się na przednią część zęba. Swoją nazwę wzięły od słowa lico, oznaczającego zewnętrzną powierzchnię przedmiotu lub fasadę budynku. Licówki tak samo jak lico mają charakter ozdobny. Ich celem jest poprawa kształtu zęba i nadanie im odpowiedniego koloru. W odróżnieniu od innych uzupełnień protetycznych, takich jak np. implanty zębów, licówki stosuje się na zdrowych zębach. Finalnie licówki pomagają wyrównać kształt zębów w łuku zębowym, a także nadać im śnieżnobiały kolor bez konieczności wybielania. Stosunkowa prostota zabiegu, a przy tym fakt, że efekt uzyskać naprawdę szybko sprawiają, że licówki cieszą się dużą popularnością.

Licówki porcelanowe

Dzisiejsza stomatologia oferuję zwykle dwa rodzaje licówek – kompozytowe i porcelanowe. Jak sama nazwa wskazuje, do wytworzenia licówek porcelanowych używa się porcelany. W praktyce wypala się je w specjalnym piecu laboratoryjnym. Otrzymane licówki nie mają jeszcze połysku, po to by specjalista mógł wprowadzić drobne poprawki w ich kształcie, przed ostatecznym naklejeniem na zęby. Licówki porcelanowe uważane są za dużo trwalsze niż kompozytowe.

Licówka kompozytowa

Drugim typem licówek są licówki kompozytowe. Produkuje się je z żywicy kompozytowej, która powstała właśnie do zastosowań stomatologicznych. Uważa się je za mniej trwalsze niż licówki porcelanowe. Trudno jest to jednak jednoznacznie stwierdzić. Z wiadomości w sieci, które pozyskać można od użytkowników licówek kompozytowych nie wynika to jednoznacznie.

Szlifowanie zębów

Licówki, by idealnie osiąść na zębach potrzebują wcześniejszego przygotowania powierzchni zęba do zabiegu. Lico zębów szlifuje się by nadać im idealnie równą powierzchnię. Dzięki oszlifowaniu licówka lepiej przylega do powierzchni zęba, a przez to daje większą szansę na długie efekty zabiegu. Szlif umożliwia też nałożenie grubszej licówki, a więc także dużo bardziej intensywnej kolorystycznie. Głębszy szlif pozwala także wygładzić przejścia między licówką a naturalną płytką nazębną, co czyni licówkę bardzo trudną do zauważenia. Musimy też pamiętać, że szlifowanie zębów to de facto ścieranie szkliwa ze zdrowych zębów. Nie jest to proces korzystny, zwłaszcza jeśli nie zamierzamy licówek nosić całe życie. Warto wiec zastanowić się nad tym zabiegiem lub zapytać o możliwość instalacji licówek bez szlifowania zębów.Szlifowanie to jednak proces ścierania szkliwa, który nie jest dobry dla naszych zdrowych zębów. Mimo, że zdejmuje się tylko jego niewielką warstwę, zawsze będzie to ingerencja w zdrową tkankę.

Dla kogo licówki?

Finalnie dochodzimy to najważniejszego pytania. Dla kogo są licówki? Przede wszystkim dla osób, które chcą wybielić sobie zęby, ale obecne w ich zębach uzupełnienia protetyczne nie pozwalają na uzyskanie zadowalającego efektu. Licówki są też dobrym rozwiązaniem dla osób, które posiadają wyszczerbione zęby i chciałyby poprawić ich estetykę. Czy licówki sprawdzą się w naszym konkretnym przypadku? Po odpowiedź na to pytanie najlepiej udać się do wyspecjalizowanego w licówkach salonu stomatologicznego. Już sama konsultacja będzie w stanie rozwiać nasze wątpliwości.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here