Ławki miejskie i parkowe – z czego powinny być wykonane?

0
155
fot. materiały prasowe

Ławki miejskie to stały element przestrzeni publicznej. Spotkać je można na każdym kroku – w parku, przy przystanku, na dworcu, rynku, placu zabaw czy deptaku. Coraz częściej ławki parkowe wykorzystywane są również w aranżacji przydomowych ogrodów.

Współczesne ławki uliczne nie ograniczają się do prostych form. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich technologii oraz sprawdzonych surowców możliwe jest wytwarzanie ławek o różnych kształtach i rozmiarach. Co więcej, istnieje także możliwość łączenia ze sobą różnych tworzyw. Dzięki temu powstają oryginale ławki, które zachwycają nie tylko lokalnych mieszkańców, ale również turystów.

Najważniejsze jest jednak, aby meble outdoorowe były solidne, trwałe i funkcjonalne. Każdego dnia korzystają z nich tysiące osób i są narażone na zmienne warunki atmosferyczne. W związku z tym ich konstrukcja musi być stabilna i wytrzymała.

Dlaczego ławka miejska powinna być trwała?

Ławki parkowe, a także te w miejscach publicznych, przestały już dawno pełnić funkcję wyłącznie użytkową. Stały się one ważną częścią aranżacji całej przestrzeni miejskiej i często można im przypisać również funkcję dekoracyjną.

Nie zmienia to faktu, iż ławki miejskie w pierwszej kolejności muszą być trwałe. Dlaczego? Należy zwrócić uwagę, że codziennie korzysta z nich bardzo duża grupa osób. To elementy małej architektury, na których można odpocząć, zrelaksować się, spotkać ze znajomymi i przyjaciółmi, zaczekać na autobus czy tramwaj.

Miejska ławka parkowa L024 fot. eko-asklepios.pl

 

 

Ważny jest właściwy dobór materiałów do ich produkcji. Ławki przez cały rok są wystawione na zewnątrz. Do tego narażone na zmieniające się warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, uszkodzenia, zniszczenia oraz akty wandalizmu.

Przy wyborze ławek miejskich ważne jest, aby kupować te, które są wyprodukowane z solidnych i trudnych do zniszczenia materiałów. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że posłużą przez długie lata.

Z jakich materiałów najczęściej produkowane są ławki miejskie?

Aktualnie ławki miejskie wytwarzane są z różnych materiałów. Należy podkreślić, że projektanci w sposób oryginalny łączą ze sobą różnego rodzaju surowce. Dzięki temu zyskujemy praktycznie nieograniczone możliwości pod względem projektowania małej architektury w przestrzeni miejskiej. To sprawia, że w sprzedaży mamy ogromny wybór modeli.

Do grupy jednych z najpopularniejszych należą ławki z betonu architektonicznego oraz płukanego. Dzięki wykorzystaniu różnych kruszyw ławki wytworzone przy pomocy tej technologii są dostępne w kilku wariantach kolorystycznych. To ułatwia ich dobór do przestrzeni w parku czy skweru miejskiego.

Warto jeszcze dodać, że konstrukcja betonowa jest solidna i wytrzymała. Do tego sporo waży, więc potencjalni złodzieje musieliby zadać sobie wiele trudu, aby przenieść ją z jednego miejsca do drugiego.

Miejska ławka parkowa L410 fot. eko-asklepios.pl

Podstawą każdej ławki musi być odpowiednio stabilna i mocna konstrukcja. Do tego należy dodać wygodne i komfortowe siedzisko oraz oparcie. Ławki betonowe są zazwyczaj uzupełniane o drewniane elementy, które są właściwie zaimpregnowane.

Ławki betonowe drewniane z oparciem najlepiej sprawdzą się w parkach oraz miejscach rekreacyjnych, gdzie ludzie chcą odpocząć, zrelaksować się i spędzić miło czas na świeżym powietrzu.

Coraz większą popularnością cieszą się w ostatnim czasie ławki miejskie z kompozytu. To tworzywo sztuczne, ale tylko wprawne oko będzie w stanie odróżnić kompozyt od prawdziwego drewna. Ich ogromną zaletą jest to, że nie wymagają one żadnej konserwacji. Do tego są trwałe i będzie można z nich korzystać przez długie lata.

Podobnie jak w przypadku ławki z betonu architektonicznego, kompozyt można łączyć z innym materiałem. Najlepiej do tego sprawdza się stal. Ławki miejskie dzięki temu wyróżniają się niepowtarzalnym i oryginalnym designem.

Miejska ławka parkowa L112 fot. eko-asklepios.pl

 

Ostatnim materiałami, które wykorzystuje się w produkcji ławek parkowych czy ulicznych, są stal nierdzewna oraz metal. Cechują się nowoczesnym i atrakcyjnym wyglądem, a do tego są bardzo funkcjonalne. Są też odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Ławki żeliwne wyróżniają się natomiast ciekawym wzornictwem i bardzo precyzyjnymi zdobieniami. Nadają one meblom niezwykłego charakteru. Zakup ławek żeliwnych to dobry pomysł, kiedy chcemy zaaranżować ważne miejsce – w okolicy zabytków, zamków czy pałaców. Dzięki temu podkreślimy wyjątkowość tej przestrzeni.

Miejska ławka parkowa L365 fot. eko-asklepios.pl

Rozważając zakup ławek miejskich lub parkowych warto również przejrzeć ofertę koszy na śmieci i koszopopielnic. W przestrzeni publicznej to niezbędny element aranżacji. Zakupując jednocześnie ławki, kosze lub koszopopielnice zyskujemy pewność, że wszystkie te części małej architektury będą ze sobą współgrały.

Estetyczne ławki miejskie kupisz w Eko-Asklepios.pl

Jeśli zamierz zakupić ławki miejskie to zapoznaj się z bogatą ofertą sklepu Eko-Asklepios. To producent stylowych, estetycznych i nowoczesnych ławek parkowych, miejskich i ulicznych. Do ich produkcji wykorzystywane są surowce najwyższej jakości. Dzięki temu te outdoorowe meble z łatwością wkomponują się w każdą przestrzeń publiczną.

Z pomocą pracowników tego producenta ławek parkowych można wybrać nowoczesne ławki, które idealnie sprawdzą się w aranżacji małej architektury. To naprawdę solidne meble, które będą świetną inwestycją!

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here