Laser – urządzenie o szerokim zastosowaniu

1
253
fot. materiały prasowe

Laser to urządzenie wytwarzające światło znacznie różniące się od światła zwyczajnego. Zwyczajne światło jest mieszaniną różnobarwnych promieni o różnej długości fal, takie światło widzimy jako białe. Światło lasera jest natomiast jednobarwne, składa się z promieni o jednakowej długości fal. Widoczne jest w postaci wiązki o czystym kolorze.

Podczas gdy fale światła zwykłego rozchodzą się w nieregularny sposób, światło laserowe jest spójne, jego fale są ze sobą zsynchronizowane i biegną w tym samym kierunku, co daje duże efekty wizualne. Zwyczajne światło rozchodzi się w różnych kierunkach.

Każdy laser emituje światło o określonej mocy oraz o jednej długości fal. Choć istnieje wiele różnych laserów, to nie ma jednego uniwersalnego lasera do wykonywania różnych zadań. Dlatego lasery należy dobierać do swoich potrzeb bardzo starannie.

Laser został wynaleziony w 1960 roku. Wynalezienie lasera umożliwiło rozwiązanie tysięcy problemów w technice, w przemyśle, w nauce i w codziennym życiu. Lasery szybko znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w medycynie, w technologii wojskowej, w  telekomunikacji, w przemyśle, w elektronice,

Zastosowanie lasera w przemyśle

Lasery w przemyśle wykorzystywane są głównie do obróbki materiałów na etapie produkcji. Użycie lasera znacznie przyspiesza i usprawnia prace, co w  przeciwieństwie do tradycyjnych metod podnosi poziom dokładności obrabianych elementów. Obróbka laserowa jest także o wiele łatwiejsza i wygodniejsza od innych metod, co ma duże znaczenie dla pracowników.

Minusem stosowania laserów w przemyśle jest wysoka cena tych urządzeń.  Laser w przemyśle stosowany jest do takich obróbek, jak cięcie, spawanie, hartowanie, znakowanie, natapianie oraz obróbka powierzchniowa laserem.

Jedną z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych metod obróbki laserem jest cięcie laserem profili. To najbardziej efektywna metoda obróbki materiałów, gdzie potrzebne jest ich dokładne podzielenie. Wykorzystywana jest do obróbki materiałów zarówno o dużej, jak i niewielkiej powierzchni, gdzie niezbędna jest duża precyzja i dokładność. W zależności od rodzaju metali stosowane są różne gazy techniczne.

Laser to nie tylko urządzenie do obróbki metali (blachy, aluminium, tytan, stale węglowe, itp). Umożliwia również obróbkę takich materiałów, jak sklejka czy drewno. Cięcie tworzyw sztucznych wymaga użycia innego rodzaju lasera.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Lasery znajdują obecnie bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Jak wspomniano w artykule urządzenia laserowe oprócz obróbki metali nadają się do niemalże każdego innego rodzaju materiału, w zależności od ich rodzaju. W przemyśle reklamowym stosuje się plotery laserowe tnące , które przeznaczone są do cięcia tworzyw sztucznych, tkanin, skór. Firmy zajmujące się produkcją wyrobów drewnianych i ze sklejki np. do techniki decoupage, także wykorzystują urządzenia laserowe do obróbki.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here