Lampy LED – czy są energooszczędne?

1
73
fot. materiały prasowe

Lampy LED to przyszłość oświetlenia. Może się to wydawać dziwne w świecie, w którym żarówki i lampy halogenowe są nadal szeroko stosowane, ale to prawda. Ta nowa technologia może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd i wytrzymać nawet 40 lat (lub 30 000 godzin) w porównaniu do halogenów, które wytrzymują tylko 2 000! Są one również wolne od migotania i nie będą brzęczeć lub szumieć po włączeniu.

Lampy LED lepiej przetwarzają światło niż pozostałe żarówki

Wydajność lampy LED to stosunek ilości wytwarzanego światła do całkowitej ilości zużywanej energii. Im bardziej wydajna lampa, tym lepiej dla Twojego portfela.

Lampy LED zamieniają około 80 procent zużytej energii na energię świetlną, a pozostałe 20 procent na energię cieplną.

A jak to się ma do innych typów lamp? Na przykład żarówki żarowe przetwarzają tylko około 5% swojej energii na światło, a większość jest tracona w postaci ciepła — w rzeczywistości około 95%. Żarówki halogenowe są nieco bardziej wydajne — około 15%, ale nadal nie dorównują lampom Soled (35%-80%), które są najlepsze pod względem wydajności!

Lampy LED mają dłuższą żywotność

Żywotność lampy LED jest zwykle mierzona w godzinach, a nie latach. Halogeny mają żywotność 2000 godzin, żarówki 1000, a CFL 8000. Diody LED mogą wytrzymać nawet 40 lat lub 30 000 godzin!

Nie usłyszysz żadnego brzęczenia lub szumienia z tych lamp

Jednym z najważniejszych aspektów, których należy szukać w lampie LED, jest jakość jej wykonania. Nie usłyszysz żadnego brzęczenia czy szumu w tych lampach. To dlatego, że są one zaprojektowane z płytką drukowaną, która reguluje energię elektryczną i zapobiega uszkodzeniu źródła światła przez nadmierne użycie lub nadmierne ciepło.

Przy lampach LED nie doświadczysz migotania

W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek i świetlówek, lampy LED są pozbawione migotania. Nie pulsują ani nie migoczą nawet po przyciemnieniu, ponieważ ich częstotliwość jest stała. Jest to jeden z powodów, dla których wiele osób preferuje diody LED w swoich domach, biurach i innych pomieszczeniach mieszkalnych: mogą z nich korzystać osoby cierpiące na epilepsję lub inne schorzenia, które nasilają się pod wpływem migoczących świateł. Ponadto jest to również korzystne dla każdego, kto chce doświadczyć komfortowego miejsca pracy bez uczucia zmęczenia z powodu nadmiernego ciepła generowanego przez tradycyjne opcje oświetleniowe.

Dzieje się tak dlatego, że wytwarzają one światło — przepuszczając prąd przez diody, czyli półprzewodniki, które zamieniają energię elektryczną na fotony światła. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, lampy LED nie wymagają chłodzenia i mogą być ściemniane bez ich uszkodzenia.

Jeżeli chcesz, aby Twój dom był energooszczędny — postaw na lampy LED

Lampy LED są bardziej wydajne niż tradycyjne żarówki czy świetlówki, ponieważ zużywają mniej energii elektrycznej. Są też trwalsze i nie wytwarzają tyle ciepła, więc są bezpieczniejsze dla Twoich dzieci i zwierząt domowych.

A czy wspomnieliśmy, że lampy LED mogą zaoszczędzić Twoje pieniądze? Pojedyncza lampa LED zużywa mniej niż połowę energii, niż standardowa żarówka. Więc jeśli używasz pięciu takich żarówek przed przejściem na ledy, to zaoszczędzisz 40-80 złotych miesięcznie na samych kosztach energii!

Podsumowanie

Nasz wniosek jest taki — Lampy LED są energooszczędne. Zużywają mniej energii niż tradycyjne żarówki i świetlówki, a do tego działają znacznie dłużej. Są również trwalsze, co oznacza, że nie będziesz musiał ich tak często wymieniać.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here