Które przystanki powinny być zielone i jak powinny wyglądać? Są już wyniki konsultacji

0
626
fot. projekt na FB

4 kwietnia odbył się piknik konsultacyjny dotyczący zadania z budżetu obywatelskiego dotyczącego tzw. zielonych przystanków. Po konsultacjach społecznych przyszedł czas na podsumowanie. Następnie będą tworzone wizualizacje zielonych przystanków, które także zostają poddane ocenie społeczne.

Zielone przystanki. Gdzie powstaną?

Zielone przystanki w centrum miasta to pomysł Pawła Zalewskiego z Ruchu Miejskiego Zielona Góra. P. Zalewski opublikował analizę konsultacji. Te przeprowadzone drogą internetową wskazały, że zielonogórzanie oczekują wielofunkcyjnej, spełniającej różne zadania zieleni na przystankach. Z kolei podczas pikniku wskazano głównie funkcję ozdobną. – Z form zieleni największe uznanie zdobyły zielone ściany z roślin i pnącza, następnie zielone dachy, krzewy i sezonowe rośliny kwitnące. Sporo głosów zdobyły również trawy i drzewa oraz rośliny zimozielone. Chcemy dużo zieleni na przystankach (od 40 do 60 % przestrzeni przystanku ma zajmować zieleń). Zagłosowało tak, razem, w obu ankietach ponad 41% ankietowanych. Po niecałe 30% głosów uzyskały opcje średniej i bardzo dużej ilości zieleni – wyjaśnia w swojej analizie P. Zalewski.

Zgodnie z wolą mieszkańców, którzy wzięli udział w ankietach w pierwszej kolejności zielonymi przystankami powinien stać się ten przy DT Centrum przy ul. Boh. Westerplatte, przy al. Wojska Polskiego przy Elżbietankach, a także przystanek przy Castoramie znajdujący się przy al. Zjednoczenia. – Mieszkańcy zgłosili bardzo dużo innych lokalizacji w całym mieście, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na zazielenianie przystanków – tłumaczy Zalewski.

Poza zielenią na przystankach ankietowani wskazali także inne pomysły dotyczące tego, jak można byłoby zagospodarować przystanki. Wśród  propozycji można znaleźć takie jak wi-fi, ścieżki dźwiękowe leśnych ptaków czy szum lasy, ładowarki do telefonów. Poza takimi technologicznymi nowinkami wskazywano również konieczność montażu większej ilości ławek, wydzielenia strefy dla palących i niepalących, większą dbałość o czystość, czy postawienie automatów z napojami. Poniżej znajdziecie analizę konsultacji w wersji graficznej.

"Zielone przystanki autobusowe w centrum miasta."Zadanie z Budżetu Obywatelskiego 2019. ANALIZA WYNIKÓW…

Publiée par Ruch Miejski Zielona Góra sur Mercredi 17 avril 2019

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here