Kredyt hipoteczny: 3 najważniejsze rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, zaciągając kredyt hipoteczny

0
192
fot. materiały prasowe

Na co zwrócić uwagę, zaciągając kredyt hipoteczny? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków, zainteresowanych sfinansowaniem zakupu mieszkania lub domu. W związku z tym, że wieloletni kredyt jest dużym zobowiązaniem, mającym wpływ na całe przyszłe życie, należy dobrze przemyśleć podjęcie decyzji i skrupulatnie zapoznać się z warunkami umowy.

1. Kredyt hipoteczny: co to takiego?

2. Czy możesz uzyskać dwa kredyty hipoteczne?

3. O tym musisz pamiętać, decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to popularne rozwiązanie, ale nie oznacza to, że jest to także rozwiązanie dostępne dla wszystkich. Ze względu na wysoką kwotę i długi okres spłaty, banki gorliwie oceniają kondycję potencjalnych kredytobiorców. A co powinno zainteresować potencjalnego klienta?

1. Kredyt hipoteczny: co to takiego?

Zacznijmy od zdefiniowania, czym właściwie jest kredyt hipoteczny. Otóż jest to produkt finansowy, w przypadku którego wykorzystuje się hipotekę w ramach zabezpieczenia. Banki proponują kredyty hipoteczne złotówkowe oraz walutowe.

Zanim bank zdecyduje się na udzielenie kredytu, bacznie przygląda się klientom. Bierze pod uwagę zdolność kredytową, historię kredytową, a także wkład własny kredytobiorcy.

W przypadku kredytu hipotecznego, bank zazwyczaj pożycza dużą sumę, którą klienci spłacają przez 20,30, a nawet 40 lat. W tym okresie sytuacja finansowa kredytobiorcy może się wielokrotnie zmienić. Stąd konieczność solidnego zabezpieczenia. Zasady są brutalne, lecz proste.

Jeżeli kredytobiorca nie będzie się wywiązywał ze zobowiązań wynikających z zawarcia umowy kredytu, niestety istnieje możliwość, że bank przejmie nieruchomość, na którą ustanowiono hipotekę.

2. Czy możesz uzyskać dwa kredyty hipoteczne?

Osoby, które mają już kredyt mieszkaniowy, doskonale wiedzą, na czym to polega. Często zastanawiają się natomiast, czy możliwe jest zaciągnięcie dwóch kredytów hipotecznych.

Warto uwzględnić, że już jeden kredyt hipoteczny jest poważnym zobowiązaniem. Natomiast tak naprawdę jeden kredyt nie zamyka drogi do drugiego i kolejnego kredytu. Sęk w tym, że trzeba „mierzyć siły na zamiary”.

Bank z pewnością nie odrzuci automatycznie wniosku złożonego przez osobę lub firmę, tylko ze względu na fakt ,że ma już ona kredyt hipoteczny. Rozpocznie się natomiast standardowa, skrupulatna weryfikacja sytuacji klienta (wspomniane powyżej: historia kredytowa, wkład własny itd.). Jeżeli bank uzna, że drugi kredyt hipoteczny nie będzie nadmiernym obciążeniem dla klienta, wniosek zostanie zaakceptowany. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyj tutaj: https://ekredyt24.com.pl/drugi-kredyt-hipoteczny-czy-mozna-miec-dwa-kredyty-hipoteczne/.

3. O tym musisz pamiętać, decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego

Oferta kredytów hipotecznych jest bardzo szeroka, ale w tym przypadku duży wybór może utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji. Oczywiście każdy z nas chciałby trafić na najtańszy kredyt hipoteczny, czyli taki, za który w ostatecznym rozrachunku zapłacimy najmniej, po uwzględnieniu wszystkich kosztów.

Zanim zdecydujemy się na konkretną propozycję, przejrzyjmy ranking kredytów hipotecznych (zajrzyj np. tutaj: ekredyt24.com.pl/), rozważmy wszystkie za i przeciw, i zwróćmy uwagę na trzy najważniejsze kwestie. A są to:

  • koszty niezbędnych ubezpieczeń
  • rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO (oprocentowanie kredytu)
  • wysokość prowizji dla banku

Kluczowe kwestie dotyczące spłaty kredytu, zawarte są oczywiście w umowie kredytowej. Dlatego – jeśli chcesz wziąć kredyt – dogłębnie zapoznaj się z umową, również z tym, co zapisano drobnym drukiem.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here