Kraków 2020 – Jeden weekend w mieście królów

0
131

Kraków to jedno z najczęściej wybieranych przez cudzoziemców Polskich miast, zagraniczni turyści jednak odwiedzają nasze miasto nieraz wielokrotnie, chwaląc jego piękno i mistyczne przyciąganie – śmieją się, że jakaś siła już na zawsze związała ich z grodem Kraka. Dlaczego więc my, Polacy, traktujemy Kraków, który ma do zaoferowania tak wiele atrakcji, po macoszemu? Pora to zmienić.

Dojazd
Jedną z niewątpliwych zalet Krakowa, którą dostrzeżemy już na etapie planowania naszej podróży, jest dojazd do naszego miasta. Kraków jest świetnie skomunikowany z każdym zakątkiem Polski, można dotrzeć tu pociągiem wysiadając na Dworcu Głównym, tuż obok Rynku Głównego czy busem wysiadając na Dworcu Autobusowym, również w samym centrum. Kraków warto rozważyć również jako miasto przesiadkowe, ponieważ jest świetnie skomunikowane z innymi krajami Europy zarówno drogą lądową – możemy przebierać w ofertach przewoźników autokarowych, jak i drogą powietrzną. Możesz skorzystać tez ze zorganizowanych wycieczek do Krakowa przez firmy prywatne. Kraków jest połączony nawet z odległymi miastami takimi jak Dubaj, można stąd bezpośrednim lotem dostać się nawet do Chicago. Jeśli zadecydujemy o przesiadce w Krakowie, warto skorzystać z usług transferów lotniskowych, żeby nie tracić cennego czasu, który możemy poświęcić na zwiedzanie miasta królów.

Kraków z innej strony


Jedną z ciekawszych form „zwiedzania” Krakowa jest widokowy lot balonem, podczas którego możemy obejrzeć miasto z lotu ptaka. Biorąc pod uwagę, że zarówno zabudowa starego miasta Krakowa jak i Kazimierza została wpisana na listę Zabytków Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, mogę zapewnić, że widok zapiera dech w piersiach. Dodatkowo, przeciwnie do tego jak mogłoby się wydawać, jest to atrakcja w dość przystępnej cenie – bilet normalny w dni powszednie to zaledwie 55złotych – jak dla mnie to uczciwa cena za niezapomniane przeżycia. Z wysokości około 150 metrów możemy podziwiać Zamek na Wawelu, Rynek Główny oraz Kazimierz, widok, szczególnie w godzinach wieczornych, jest niesamowity.

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau to miejsce, które każdy Polak powinien odwiedzić choć raz w swoim życiu. Chociaż nie jest to łatwe doświadczenie i po wizycie możemy czuć się lekko przytłoczeni, to przy okazji odwiedzin w Krakowie warto wybrać się również do byłego obozu zagłady w Oświęcimiu. Miejsce, do którego zjeżdżają się turyści z całego świata w celu oddania hołdu tragicznie zmarłym więźniom nie może zostać pominięte, szczególnie, że znajduje się zaledwie 40 kilometrów od Krakowa, a wycieczki zorganizowane z transportem na miejsce, z odbiorem i odwozem do hotelu, organizowane są każdego dnia, także z pewnością dopasujemy wizytę w Auschwitz do swoich planów. Z pewnością emocje towarzyszące zwiedzaniu muzeum mogą być przytłaczające, jednak jest to pomnik tragicznych wydarzeń, które odcisnęły piętno na historii nie tylko naszego kraju, ale i całego świata. Dodatkowo jest to muzeum wpisane na listę Zabytków Światowego Dziedzictwa UNSECO.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Obok Auschwitz-Birkenau, które jest masowo odwiedzane nie tylko przez turystów zagranicznych, ale i krajowych, na samym podium muzeów odwiedzanych podczas wizyty w Krakowie stoi Kopalnia Soli w Wieliczce. Któż z nas nie zna legendy o św. Kindze, która chciała podarować Polakom sól, w wyniku czego dostaliśmy całą kopalnię? Jeśli również jesteście fanami takich historii, więcej opowie Wam przewodnik podczas wycieczki. Zwiedzanie rozpoczyna się małym joggingiem – żeby dostać się pod ziemię musimy pokonać 400 stopni, a cała trasa liczy około 800 schodów, przez co jest to jednak wycieczka dla ludzi bez problemów z poruszaniem się. Kolejną niespodzianką, szczególnie w lecie, jest temperatura pod ziemią, która wynosi około 15oC, dlatego należy pamiętać o trochę grubszym ubiorze jeśli wybierzemy się na tę wycieczkę latem. Jak dostać się do kopalni? Z centrum Krakowa można dojechać tam pociągiem, jednak zdecydowanie wygodniejsze będzie wybranie się na miejsce ze zorganizowaną wycieczką, dzięki czemu unikniemy kolejek. Z pewnością nie zdziwi nikogo gdy napiszę, że muzeum zostało wpisane na listę Zabytków Światowego Dziedzictwa UNESCO, szczególnie gdy zobaczymy kaplicę św. Kingi, w której wszystko wyrzeźbione zostało z, co oczywiste, soli.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here