Kraina Ducha Gór. Czego jeszcze spodziewać się po wycieczce w Karkonosze?

0
95
fot. materiały prasowe

Najwyższe pasmo Sudetów posiada wiele walorów turystycznych. Bez znaczenia, czy ktoś ma zamiar wyskoczyć gdzieś na weekend, czy też szuka atrakcyjnego miejsca na wakacje. W tym regionie Polski autentycznie każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie oraz swoich najbliższych. Przed wyjazdem warto zapoznać się Karkonoszami nieco bliżej. Czasami te mniej oczywiste, popularne miejsca oferują więcej, niż można by się spodziewać.

Poznaj Karkonoskie Tajemnice

Lokalne legendy potrafią mocno pobudzić wyobraźnię. Praktycznie każde podanie posiada kilka wersji – jedna bardziej fantastyczna od drugiej. Zbuntowane karpie opuszczające fosę „na piechotę”, potężny Karkonosz grający w kręgle albo wrobiony w liczenie rzepy – to tylko niewielka część tematów przewodnich pojawiających się w tych opowieściach. Niektóre spośród tych legend można poznać w niezwykły, interaktywny sposób, odwiedzając Muzeum Karkonoskich Tajemnic w Karpaczu. Kolejne multimedialne ekspozycje przenoszą odwiedzających do magicznego świata, żywcem wyjętego z książek… a także historii regionu. W końcu dzisiejsze baśnie kiedyś były traktowane bardzo poważnie, ludzie wierzyli w ich autentyczność.

Wybierz się w podróż do Japonii. Albo Finlandii

Malownicze enklawy, przybliżające mniej lub bardziej dalekie kraje Przygotowując listę tego, co warto zobaczyć w Karkonoszach, nie można pominąć zakątków zbudowanych przez pasjonatów. „Siruwia” w Przesiece oraz „Kalevala” w Borowicach przybliżają przyrodę, kulturę i architekturę jakże odmienne od tego, co spotykamy na co dzień w Polsce.

Mała Japonia to jedyny w okolicy park, który posiada tak bogatą szatę roślinną. Gospodarze ogrodu „Siruwia” szczycą się wspaniałą kolekcją bonsai oraz różaneczników. Co krok można natknąć się na małą architekturę, jakby żywcem wyjętą z Kraju Kwitnącej Wiśni. Koniecznie trzeba też zwiedzić wystawy poświęcone japońskim laleczkom oraz samurajom. Dzieciaki mogą wyszaleć się na unikalnym parku zabaw, kiedy dorośli będą raczyć podniebienia egzotycznymi specjałami, sprowadzonymi prosto z Japonii.

Komu mało krajoznawczych wrażeń, powinien wpaść również do Wioski Lapońskiej. Wprawdzie standardowy program zwiedzenia trwa 3 kwadranse, ale twórcy „Kalevali” systematycznie rozbudowują swój ośrodek o nowe atrakcje. Obecnie najciekawiej zapowiadają się Domek Muminka oraz Namiot Wikinga.

Zwiedzaj zamki, pałace i ogrody

Położona u stóp Karkonoszy Dolina Pałaców i Ogrodów to prawdziwe zagłębie perełek architektury. Na obszarze wielkości 100 km2 można ich znaleźć aż 27! Wprawdzie nie wszystkie obiekty są odrestaurowane i udostępnione do zwiedzania, ale na brak atrakcji z pewnością trudno narzekać. Szczególną uwagę warto zwrócić na 11 budowli uznanych za pomniki historii. Poza nimi wyróżniają się także 2 zamki: Bolczów w Janowicach Wielkich oraz Chojnik w Sobieszowie (dzielnicy Jeleniej Góry). Głównie ze względu na bogaty kalendarz cyklicznych imprez, nie tylko o tematyce rycerskiej.

A komu będzie mało oglądania zabytków, może jeszcze odwiedzić tutejsze parki miniatur. Ten poświęcony Dolnemu Śląskowi znajduje się w Kowarach, z kolei w Mysłakowicach działa park z wiernymi replikami najsłynniejszych budowli na świecie. Oba te miejsca dzieli zaledwie 7,5 kilometra.

Obejrzyj skarby wydobyte z najgłębszych czeluści Karkonoszy

Szklarska Poręba nie bez powodu nazywana jest mineralogiczną stolicą Polski. Tradycje wydobycia kamieni szlachetnych, kryształów i innych skalnych bogactw sięgają w tym regionie wczesnego średniowiecza. Rozbudowane zbiory skarbów ziemi czekają na zwiedzających w Muzeum Juna oraz w Chacie Walońskiej. Do programy wycieczki warto włączyć również Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. W jednym z oddziałów znajduje się oryginalny skansen, z odtworzonym szybem górniczym z przełomu XV i XVI wieku oraz płuczkami złota. A jeśli kogoś bardziej interesują czasy nowożytne, powinien wybrać się do Kowar. Tam znajdują się dwie, przystosowane do potrzeb turystów kopalnie uranu.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here