Kradzież katalizatora w oku policyjnej kamery – podejrzani zatrzymani na gorącym uczynku (WIDEO)

0
98
fot. Lubuska Policja

Zielonogórscy policjanci służby patrolowej zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn, którzy na jednym z osiedli próbowali ukraść katalizator z audi. – Jednego z mężczyzn policjanci zauważyli pod samochodem, a drugi ukrył się przed nimi leżąc w pobliskich zaroślach – informuje Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.

Kradzieże katalizatorów to plaga

Kradzieże katalizatorów w porze nocnej z pojazdów zaparkowanych na ulicach i osiedlach są od kilku miesięcy plagą w wielu polskich miastach. – Mimo, że policjanci zatrzymują przestępców trudniących się tego typu działalnością, cały czas pojawiają się nowe grupy, które działając najczęściej w porze nocnej, wycinają katalizatory z zaparkowanych w różnych częściach miasta pojazdów. Zielonogórscy policjanci prowadzą intensywne działania, aby zatrzymywać sprawców tych przestępstw na gorącym uczynku i takie zatrzymanie miało miejsce także kilka dni temu w nocy – informuje rzeczniczka policji.

Policjanci byli czujni

fot. ZielonaNews.pl

W miniony wtorek (10.05) około godziny 1.00 zielonogórscy policjanci na jednej z ulic w centrum miasta zauważyli pojazd Audi A4, przy którego podwoziu stał jakiś czarny przedmiot. – Mundurowi postanowili to sprawdzić. Gdy zatrzymali się przy samochodzie okazało się, że ten przedmiot to lewarek samochodowy, a pod autem zauważyli leżącą postać ubraną na czarno. Był to mężczyzna, który miał w ręku piłę i kilka narzędzi obok siebie, a pod podwoziem znajdował się częściowo już zdemontowany katalizator. Mężczyzna został zatrzymany – tłumaczy M. Stanisławska.

W aucie liczne narzędzia do dokonywania przestępstw

W trakcie prowadzonych czynności mundurowi znaleźli przy mężczyźnie kluczyki od pojazdu Opel Vectra. – We wnętrzu zaparkowanego niedaleko samochodu policjanci znaleźli liczne narzędzia mogące służyć do popełniania przestępstw. Tak zwany „policyjny nos” podpowiedział doświadczonym policjantom, że zatrzymany mężczyzna nie działał sam i ktoś mógł mu pomagać, dlatego rozpoczęli poszukiwania ewentualnych wspólników w przestępczym procederze – wyjaśnia policja.

Schowany w zaroślach

fot. Lubuska Policja

W trakcie dokładnego sprawdzenia terenu policjanci zauważyli, że ktoś schował się w pobliskich zaroślach, a na ich widok nagle położył się na ziemię. – Natychmiast podbiegli w tym kierunku, gdzie znaleźli kolejnego mężczyznę. Jak się później okazało, ten mężczyzna również brał udział w tym zdarzeniu, na co wskazywały chociażby jego pobrudzone ręce i narzędzia, jakie miał przy sobie. Obydwaj zostali zatrzymani i osadzeni jako podejrzewani o usiłowanie kradzieży katalizatora – tłumaczy M. Stanisławska.

Byli wcześniej notowani

Zatrzymani mężczyźni to 30-letni mieszkaniec Zielonej Góry i 38-latek z powiatu krośnieńskiego. – Jeden z nich jest znany policji i był wcześniej notowany. Mężczyźni zostali przesłuchani i usłyszeli zarzuty usiłowania kradzieży katalizatora. Za to przestępstwo grozi kara od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności – wyjaśnia policja.
Śledczy ustalają czy zatrzymani nie mają na swoim koncie także innych podobnych przestępstw, do których doszło na terenie Zielonej Góry czy innych miast.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here