Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne? Co wybrać?

0
217
fot. materiały prasowe

Darmowa energia ze słońca staje się dziś standardem w wielu polskich domach i biznesach. Rynek rośnie bardzo dynamicznie co obrazuje fakt, że pierwszy gigawat pozyskiwanej w ten sposób energii w Polsce trwał aż 8 lat i osiągnęliśmy go w październiku 2019 roku. Przekroczenie drugiego gigawatu nastąpiło już tylko w 8 miesięcy – w czerwcu 2020.

Mimo rosnącej popularności OZE wciąż mylimy dwa zupełnie różne sposoby przetwarzania energii słonecznej: fotowoltaikę i kolektory słoneczne. W dużym skrócie dzięki panelom słonecznym produkujemy energię elektryczną, zaś kolektory dostarczają nam energię cieplną. Co jeszcze różni i co łączy oba te systemy? Który z nich bardziej się opłaca? Czy fotowoltaika i kolektory słoneczne się wykluczają? Co wybrać?

Fotowoltaika i kolektory słoneczne – podobieństwa i różnice

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne łączy to, że obie te instalacje montowane są na dachach budynków lub na samodzielnych stelażach bezpośrednio na gruncie, dlatego na pierwszy rzut oka mogą być ze sobą mylone. Każda z nich realnie obniża rachunki za prąd. Oba systemy wykorzystują energię słoneczną. W jaki sposób?

Jak działa kolektor słoneczny?

Absorber w kolektorach słonecznych pochłania promienie słoneczne i zamienia je w energię cieplną, która służy do podgrzewania wody użytkowej. Niestety, tej technologii nie możesz wykorzystać do niczego innego w domowych warunkach. Do tego, pomimo najbardziej efektywnego ustawienia kolektorów słonecznych w kierunku południowym, w mniej słoneczne dni strata ciepła będzie znacząca. Co więcej, nadwyżek energii cieplnej nie możesz “sprzedać” do sieci. Wniosek?

Solary = mniej zastosowań przez krótszy okres w roku.

Jak działa fotowoltaika?

Ogniwa i panele fotowoltaiczne teoretycznie działają w podobny sposób, ale w praktyce przekształcają energię słoneczną w prąd, a nie w ciepło. Pozyskaną za darmo energię inwerter w Twojej instalacji przekształci na prąd przemienny do zasilania urządzeń domowych (np. oświetlenia domu przez cały rok, klimatyzatorów latem, czy grzejników zimą) lub przekaże ją do sieci elektroenergetycznej. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i nie zużyjesz nadwyżki prądu, możesz ją sprzedać lub oddać w przypadku prosumentów i odebrać w okresie niedoboru wytworzonej energii.

Fotowoltaika pracuje na Ciebie cały rok i ma więcej zastosowań. Również w okresie zimowym.

Fotowoltaika a kolektory słoneczne – co wybrać?

Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna zapewni Ci bezpłatny prąd nawet przez kolejnych 30 lat albo dłużej. Do tego jej działanie idealnie uzupełniają solary – kolektory słoneczne, które zadbają o tańszą ciepłą wodę w Twoich kranach. Dzięki temu stworzysz dom eco-friendly, który nie będzie emitował CO2 do środowiska.

Co, jeśli nie stać Cię na pakiet instalacji na Twoim dachu? Jeśli dysponujesz mniejszym budżetem i musisz coś wybrać, fotowoltaika da Ci więcej korzyści przez cały rok, zaś kolektory będą pracować na Ciebie tylko w wybranych miesiącach i pozyskana z nich energia nie ma zbyt wielu zastosowań. Wybór jest oczywisty.

Latem wypracujesz nadwyżki prądu, które wykorzystasz zimą i w ten sposób zapewnisz sobie energię ze słońca przez cały rok. Przy tak odczuwalnych podwyżkach cen prądu, jakie widzisz obecnie, inwestycja w fotowoltaikę naprawdę się opłaca. Stopa zwrotu z inwestycji w panele słoneczne jest o wiele korzystniejsza niż z większości lokat bankowych na polskim rynku. Więc… inwestuj!

Fotowoltaika w Zielonej Górze

Jednym z najpopularniejszych dostawców fotowoltaiki w Zielonej Górze jest Stilo Energy. Zespół Stilo Energy pomoże Ci pozyskać dotacje na fotowoltaikę i od A do Z przeprowadzi Cię przez cały proces zakupu instalacji. Pierwsza konsultacja z doradcą Stilo Energy jest zupełnie bezpłatna, więc może warto spróbować i to sprawdzić? Uzyskać darmową wycenę i wizualizację, a następnie pomyśleć co dalej? W końcu… fotowoltaika w Zielonej Górze ma sens i serio się opłaca!

Załącz poniższy skrypt na podstronie z artykułem.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here