Kolejny tydzień Lata Muz Wszelakich. Będzie m.in. spacer po przemysłowej Zielonej Górze

0
277
fot. Mirosław Materek

To już szósty tydzień Lata Muz Wszelakich. A w programie na ten tydzień m.in. spacer z przewodnikiem i poznawanie przemysłowej Zielonej Góry, czy obserwacje gwiaździstego nieba. W planach jest także coś dla dzieci, czyli tradycyjnie już piątkowe “bajki. bajdy, banialuki”. W niedzielę warto wybrać się na wieczór u luteranów. Program na ten tydzień znajdziecie poniżej.1) Koncert piosenek żydowskich w wykonaniu Aleksandry Idkowskiej na Scenie Letniej przed Filharmonią Zielonogórską – 6 sierpnia o godzinie 19:00

Aleksandra Idkowska jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu w klasie fortepianu u Pani Magdaleny Wiśniewskiej.
Jej największą pasją jest śpiew od 5 lat pobiera lekcje wokalu u Pani Alicji Kuchowicz doświadczonej zawodowo śpiewaczki i nauczycielki śpiewu solowego.
Ola jest laureatką wielu festiwali o randze Ogólnopolskiej i Międzynarodowej. Między innymi:
Grand Prix XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki “Dozwolone do lat 19 “w Stargardzie Szczecińskim w 2018 r
Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej “Piosenka na Dobre i na złe”w Szczecinie w 2016 r.
I miejsce na 3 Konkursie Piosenki Żydowskiej”Piosenka może czas pokonać”w Poznaniu w 2016 r.
I miejsce na Festiwalu Piosenki Żydowskiej i Izraelskiej Shalom w Kaliszu w 2019 r.
III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Open Gdynia w 2017 r.
Dwukrotna zwyciężczyni I miejsca na radiowej liście przebojów Polisz Czart z utworem Summertime w Anglii.
Ola pomimo młodego wieku koncertuje z muzyką żydowską występowała już w tak prestiżowych klubach muzycznych m.in. Blue Note w Poznaniu oraz 4Art w Gliwicach,W Zielonej Górze,Międzyrzeczu w Śremie i innych.

2) Nie nudze sie latem – Przemysłowa Zielona Góra – wspomnienie przeszłości 7.08 11:00-13:00

3) Znani na wesoło i nieco poważniej – Marzena Kipiel Sztuka Życie nie jest kiepskie 8.08 20:00 amfiteatr

Marzena Kipiel – Sztuka – aktorka ,urodzona w Legnicy. Jest absolwentką Technikum Budowlanego w Legnicy. Magister zarządzania zasobami ludzkimi. W latach 1987 -1989 związana z Teatrem im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. W latach 1989–2000 występowała na deskach Teatru Dramatycznego im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. W 1991 zdała aktorki egzamin eksternistyczny. Wiosną 2007 wzięła udział w pierwszej edycji programu pt. „Jak oni śpiewają” , emitowanego w Telewizji Polsat. W roku 2014 otrzymała „Kryształowy Granat” dla najkomiczniejszej aktorki sezonu 2013/2014 na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. Od 1999 roku wciela się w rolę Halinki Kiepskiej w serialu pt. „Świat według Kiepskich” emitowanym na antenie Telewizji Polsat. Podczas spotkania z publicznością w Zielonej Górze artystka zaprezentuje zabawne monologi ,anegdoty, opowieści o życiu i pracy w serialu. Zaśpiewa także piosenki specjalnie napisane dla niej. Wieczór pełen niespodzianek, śmiechu, zabawy i wzruszeń.

4) Bajki Bajdy Banialuki Teatr Lalka w trasie O jeżyku, który nie bał się marzyć 9.08 11:00 amfiteatr

Opowieść o pewnym małym jeżu Tadziu, który bardzo chciał zostać… poetą. Nie wierzycie? Przecież każdy może marzyć! Okazuje się, że jego bliscy widzieliby jeżyka w całkiem innej roli. Tadziu, ma poczucie, że nikt go nie słucha i nie pyta o jego potrzeby. Postanawia więc wyruszyć samemu z domu. Okazuje się, że w trakcie wędrówki spotka na swojej drodze wielu mieszkańców lasu. A z tych spotkań wyniesie bardzo cenną lekcję. Jaką? Dowiecie się, oglądając spektakl. scenariusz Natalia Dyjas, reżyseria Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek, wystepują Anna Olechnowicz-Lachowska i Kamila Winkler.

5) A niebo gwiaździste nade mną Winne Wzgórze przy Palmiarni Warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo) 9-11.08 20:00

6) Bluesowe noce SZULERZY Piekarnia Cichej Kobiety 10.08 20:00

Zespół założony w 2001 roku w Inowrocławiu przez znanych i doświadczonych muzyków, którzy z biegiem czasu odkryli właściwe proporcje receptury zawierającej wszystko to, co kręci najbardziej: energetyczny i taneczny miks rhythm and bluesa i rock and rolla, doprawiony szczyptą swingu i soulu. Ten koktajl muzyczny nazwali blues’n’roll i wykonują go jako jedyni w Polsce. To muzyka pełna pozytywnych wibracji, które nie pozwalają spokojnie usiedzieć w miejscu. Jej uzupełnieniem są polskie teksty śpiewane przez urokliwą wokalistkę oraz oryginalny wizerunek sceniczny.
Emilia Wikarska – śpiew, Marcin Szulkowski – gitara, Marek Wikarski – gitara basowa, kontrabas, Miłosz Szulkowski – perkusja, Jacek Karpowicz – harmonijka

7) Noc spadających Gwiazd  10.08 20:00-24:00 Muzeum Etnograficzne w Ochli

Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus, wspólnie z Muzeum Etnograficznym w Zielonej Gòrze-Ochli, zorganizuje 3. edycję Nocy Spadających Gwiazd. Obserwacjom towarzyszyć będzie wiele atrakcji i wydarzeń, które zostały podzielone na konkretne strefy.

STREFA GWIAZD i OBSERWACJI
Wydarzenie odbędzie się na polanie przy skansenie w Ochli, oddalonej kilka kilometrów od centrum miasta. W sprzyjających i komfortowych warunkach uczestnicy będą mieli okazję obserwować maksimum aktywności roju meteorów – Perseidów. Astronomowie obecni na wydarzeniu, będą mieli, do dyspozycji gości, teleskopy, za pomocą których możliwa będzie obserwacja innych obiektów, m.in. Księżyca. Podczas całego wieczoru narracja prowadzona będzie przez animator Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus, a wszystkim obserwującym, czas umilać będzie Robert Letkiewicz, grający muzykę elektroniczną, tworzoną na żywo. W tej samej strefie będzie można „wysłać” życzenia do spadających gwiazd (do balonów napompowanych helem przywiązywać będziemy „życzenia – gwiazdki”)

STREFA KSIĘŻYCA:
Na “Dziedzińcu Kamiennej Zagrody” rozstawiony zostanie ekran, na którym wyświetlany będzie film „Apollo 13”. Tuż obok, w Stodole z Siecieborzyc (zgodnie z przygotowanym programem) dwa razy odbędzie się Science Show , które poprowadzą przedstawiciele Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki SNAFI.

STREFA FOLKLORU:
W strefie organizowanej przez Muzeum Etnograficzne, odbędzie się koncert zespołu „Drewno”, wykonującego utwory muzyczne w technice śpiewu białego. Przygotują oni specjalny repertuar o tematyce gwiazd, kosmosu i nieba. Artystyczne show, świetlno-muzyczny performance, zaprezentuje również Patryk Lichota. Do dyspozycji uczestników wydarzenia będzie wystawa muzealna strojów i tkanin, której towarzyszy spektakl muzyczny – słuchowisko o lubuskich tradycjach i ludziach, którzy się tu osiedlili.
Nie zabraknie oczywiście małego poczęstunku w postaci ziemniaków z parnika i  ziółek na parze. Rozpalone zostanie także ognisko.

Noc Spadających Gwiazd jest dofinansowana przez Urząd Miasta Zielona Gòra

DOJAZD NA WYDARZENIE:
Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Rowerem do przodu”, zorganizowany zostanie „Rajd rowerowy na Noc Spadających Gwiazd w Skansenie w Ochli”. Rajd zostanie przygotowany i zrealizowany przez członków stowarzyszenia. Rozpocznie się o godzinie 19.00 na Placu Bohaterów.

8) Wieczory u Luteranów Wieczór zielonogórski 11.08 19:00 Kościół Ewangelicki

wykonanie: Trio Stroikowi Reed Connection, Grupa Śpiewu Białego Drewno, prowadzenie koncertu: Elżbieta Kusz-Tracz, Jerzy Markiewiczfot. ZOK

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here