Kolejny atak oszustów. Pracownik banku ochronił pieniądze starszego małżeństwa

0
213
Designed by Katemangostar

Wczoraj, 12 marca, Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze odebrał kilka telefonów od osób, które próbowali naciągnąć oszuści działający metodą „na policjanta”. – Przestępcy chcieli zmanipulować i okraść osoby starsze, mieszkańców Zielonej Góry. Dzięki czujności pracownika jednego z banków, starsze małżeństwo nie straciło oszczędności. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają od nikogo pieniędzy, ani nie informują o prowadzonych działaniach, a jeśli pieniędzy potrzebuje członek naszej rodziny, zadzwońmy do niego sami i sprawdźmy czy tak jest w rzeczywistości – informuje rzeczniczka zielonogórskiej policji.

Atak wyłudzaczy

Oszuści działający metodą „na policjanta” zaatakowali wczoraj mieszkańców Zielonej Góry. Przestępcy wielokrotnie dzwonili do starszych osób, próbując wyłudzić od nich pieniądze. W jednym przypadku starsze małżeństwo dało się zmanipulować i poszło do banku, żeby zaciągnąć kredyt. – Ich zdenerwowanie i zachowanie wzbudziło czujność pracownika banku, który o swoich wątpliwościach powiadomił policję. Niewiele brakowało, żeby starsi ludzie stracili kilkadziesiąt tysięcy złotych – wyjaśnia policja.

Telefon od przestępców odebrała także starsza pani, mieszkanka dzielnicy Krępa. Z informacji przekazanej dyżurnemu wynikało, że nieznany mężczyzna podający się za policjanta, próbował ją przekonać do wypłaty pieniędzy konta. Twierdził jednocześnie, że pieniądze są zagrożone, ponieważ w banku działają oszuści. Kobieta nie dała się jednak zmanipulować, rozłączyła się i natychmiast powiadomiła policję. Wczoraj, policjanci odnotowali kilka podobnych prób oszukania osób starszych metodą „na policjanta”. – Nie dajmy się nabrać na te historie i bądźmy ostrożni – apeluje policja.

Policja podsumowuje, że działania edukacyjne i informacyjne prowadzone przez policjantów przynoszą zamierzone efekty – zwiększa się świadomość społeczna dotycząca oszustw „na wnuczka” czy „na policjanta” i coraz mniej osób daje się zmanipulować. – Bądźmy jednak czujni, nie wierzmy w historie opowiadane przez telefon, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy policję! – apelują policjanci.

Policja przestrzega

Pamiętajmy, że oszuści manipulujący seniorami często wykorzystują ich wrażliwość, wzbudzają poczucie zagrożenia i strach, a także wykorzystują niewiedzę dotyczącą chociażby działań Policji. Niestety osoby starsze są podatne na manipulacje i łatwo wierzą w najróżniejsze historie. Pamiętajmy o tym i rozmawiajmy z seniorami w naszej rodzinie, przypominajmy o ostrożności w kontaktach z osobami obcymi i o nie przekazywaniu pieniędzy osobom obcym. Pamiętajmy także aby chronić nasze dane , a w szczególności dane dostępu do kont internetowych.  

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z informacją od osoby podającej się za policjanta
i żądającej przekazania pieniędzy Policji, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

Nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym, ani nie przelewać na inne konta
Nie przekazywać nikomu danych dostępowych do konta internetowego
Nie działać w pośpiechu i  nie podejmować od razu pieniędzy z banku
Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji należy się rozłączyć i dopiero po przerwaniu połączenia zadzwonić ponownie pod bezpłatny numer 112 i poinformować o zaistniałej sytuacji.
Pamiętajmy, że policjanci nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, nie informują przez telefon o prowadzonych przez siebie działaniach, ani też nie angażują osób postronnych w policyjne akcje.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here