Klimatyzator domowy – ścienny czy przenośny? Co wybrać do mieszkania w bloku?

0
188

Letnie upały potrafią szczególnie dawać się we znaki mieszkańcom bloków z wielkiej płyty. Choć i nowym budownictwie sytuacja nie wygląda dużo lepiej. Szybko nagrzewające się pomieszczenia to zmora wielu letnich dni. Z pomocą przychodzą klimatyzatory domowe. Jednak nie wszędzie możemy każdy typ klimatyzatora zamontować. Gdzie sprawdzi się klimatyzacja ścienna, a gdzie domowa? Co wybrać do mieszkania w bloku?

Klimatyzator ścienny vs przenośny – wady i zalety

Klimatyzator naścienny

Klimatyzatory naścienne to urządzenia typu split lub multisplit. W obydwu przypadkach ich działanie jest na pracy dwóch jednostek, wewnętrznej (parownika) i zewnętrznej (skraplacza). Za sprawą wentylatora powietrze z zewnątrz wprawiane jest w ruch i kierowane do urządzenia, gdzie na parowniku oddaje swe ciepło. Czynnik chłodzący krążący w klimatyzatorze ochładza powietrze, który wydmuchiwane jest do pomieszczenia. Ciepłe zaś odprowadzane jest rurką na skropliny do jednostki umieszczonej za oknem – skraplacza.

Do najważniejszych zalet klimatyzatora ściennego zaliczyć możemy oszczędną i cichą pracę. Sporo urządzeń sterowanych jest również wygodnie za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Minusem jednostek stacjonarnych są wysokie koszty zakupu (najtańsze klimatyzatory naścienne kosztują ok. 2000 złotych) oraz montażu (ok. 500-1000 złotych). Montaż klimatyzacji ściennej oznacza kucie i wiercenie w ścianach, w tym w zewnętrznej elewacji, a to generuje dodatkowe wymagania formalne, które musimy spełnić.

Plusy i minusy klimatyzatorów ściennych

PLUSY:

  • Wysoka kultura – niższa głośność i mniejszy pobór prądu
  • Stosowany często inwerterowy silnik pozwala często na dodatkowe oszczędności
  • Nie zajmują przestrzeni na podłodze

MINUSY:

 

  • Wyższa cena urządzenia, jak i montażu (potrzeba zatrudnienia specjalistów)
  • Czas oczekiwania na montaż (w sezonie nawet do kilku tygodni)
  • Wymagane zgody administracyjne ze strony zarządcy budynku i/lub sąsiadów

Sprawdź ranking klimatyzatorów ściennych, aby dowiedzieć się, jakie urządzenia warto wybrać w sezonie letnim 2021.

Klimatyzator przenośny

Pod względem konstrukcyjnym, klimatyzator przenośny bardzo przypomina urządzenia stacjonarne. Podobnie mamy tu dwa główne elementy: parownik i skraplacz. Różnica polega na umieszczeniu ich w jednej obudowie. Analogicznie ciepłe powietrze trafia do środka przy pomocą wentylatora, który miesza powietrza w pomieszczeniu. Na parowniku oddaje swe ciepło. Chłodne powietrze wydmuchiwane jest do pomieszczenia, ciepłe zaś odprowadzane rurą wyrzutową poza budynek. I to właśnie konieczność rury wyrzutowej jest zasadniczą różnicą pomiędzy dwiema jednostkami.

Z jednej strony jej obecność może psuć wrażenia estetyczne, z drugiej nie ma konieczności montażu jednostki zewnętrznej, której głośna praca za oknem może irytować innych mieszkańców. Rura wyrzutowa wyprowadzana jest poza mieszkanie najczęściej przez uchylone okno lub drzwi balkonowe. Aby zapobiec napływowi nowych mas powietrza z zewnątrz, przykleja się do okien specjalne uszczelki okienne, sprzedawane osobno lub dołączane w zestawie z urządzeniem.

Zaletą klimatyzacji przenośnej jest szybki i bezproblemowy montaż, którego możemy dokonać samodzielnie. Urządzenia kuszą często niską ceną i dużą dostępnością. Nie ma też dodatkowych kosztów związanych z instalacją urządzenia. W porównaniu do klimatyzatorów przenośnych, gorzej wypada tzw. wydajność chłodnicza i grzewcza – stosunek wygenerowanej energii chłodniczej/cieplnej do tej pobranej przez urządzenie.

Więcej o klimatyzatorach przenośnych przeczytasz w serwisie nachlodno.pl.

Klimatyzator ścienny vs przenośny – ile to kosztuje?

Dla wielu użytkowników kluczową kwestią będą koszty generowane przez obydwa urządzenia. W przypadku klimatyzacji stacjonarnej zapłacimy więcej za zakup i montaż urządzenia. W zależności od wybranych urządzeń, po ok. 3-4 latach zakup ten powinien się nam zwrócić. W przypadku klimatyzacji przenośnej, mamy do czynienia z niższymi kosztami na start, ale nieco wyższymi rachunkami za prąd.

Porównanie kosztów klimatyzacji stacjonarnej i przenośnej w tabeli poniżej.

Porównanie kosztów klimatyzacji domowej, Źródło: nachlodno.pl 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here