Klasyka literatury – które książki warto przeczytać?

0
161
fot. materiały prasowe

Rynek wydawniczy jest wyjątkowo płodny. Stale przybywają nowe, fascynujące pozycje. Zapewne wielu książkożerców marzy o tym, aby pewnego dnia przeczytać wszystkie książki świata. Z pewnością nie będzie to jednak nigdy możliwe i to jest właśnie element, który jeszcze bardziej podsuwa żądze pochłaniania zawartości kolejnych lektur, przeżywania romantycznych uniesień, magicznych chwil i niebezpiecznych przygód wraz z bohaterami opowieści. Są jednak takie tytuły, które każdy czytelnik powinien mieć oznaczone na swojej liście „do przeczytania”.

W poszukiwaniu przygód

Klasyka literatury to powieści stanowiące przełomowe dzieła, wskazujące nowe drogi literackich odkryć, wyznaczające nowe trendy i opisujące rzeczywistość epoki. Miłośnicy dalekich podróży zakochają się w barwnych i niezwykle obrazowych opisach dzikiej przyrody i odległych cywilizacji wskazanych w pełnej przygód opowieści o Stasiu i Nel w powieści Henryka Sienkiewicza – W pustyni i w puszczy. Nasz wybitny rodak był mistrzem słowa, który potrafił za jego pomocą stworzyć w głowie czytelnika tak realistyczny obraz, że czytając jego twórczość, można poczuć zapachy czy usłyszeć dźwięki. Jednak podróże to nie tylko domena polskiego klasyka.

W 80 dni dookoła świata Juliusza Verne stanowi niezwykły dziennik wyprawy przez różne kraje i kontynenty. Wyprawy romantycznej, a niekiedy niezwykle niebezpiecznej. Za sprawą pewnego zakładu bohaterowie wyruszają w podróż przez świat, na którą mają tylko 80 dni. Czy im się to uda? Co ich spotka na drodze ku wygranej? Jakimi środkami transportu będą podróżować? Juliusz Verne był niezwykłym wizjonerem, a jego powieści plasują się na granicy między przygodą a fantastyka naukową. W czasie gdy tworzył, jego wizje uważane były za abstrakcyjne, jednak dzisiaj możemy poznać dzieło twórcze wybitnego umysłu zdolnego przewidzieć wynalazki przyszłości.

Powieści z duszą

Antoine de Saint Exupery w niezwykłej książce Mały Książę zawiera czystą esencję życia. Jest to opowiastka filozoficzna skierowana do zarówno do młodych czytelników, jak i tych dojrzałych. Każdy znajdzie w niej drogowskazy, którymi powinien się w życiu kierować. Niezwykłe refleksje i głębokie myśli zawarte w prostych słowach i przekazie, które mogłyby się wydawać bajką dla dzieci. Jednak to właśnie dorośli mogą wyciągnąć najwięcej życiowej mądrości z kart Małego Księcia. Dzieci tej mądrości jeszcze nie zdążyły zatracić, dorośli powinni sobie przypomnieć, jak to jest być dzieckiem.

Jednak dorosłość wiąże się nieubłaganie ze starzeniem się. Czy są ludzie, którzy zatracą swoją duszę dla zachowania wiecznej młodości? Portret Doriana Greya autorstwa Oscara Wildea jest opowieścią o pięknym młodzieńczy, który postanowił oddać wszystko, aby zachować swoją młodość i atrakcyjny wygląd po wsze czasy. Został połączony ze swoim portretem – starzeje się jego wizerunek na płótnie, podczas gdy on był wiecznie młody i piękny. Powieść gotycka w pełnym znaczeniu tego słowa, mroczna, okraszona czarną magią, wciąga w wir niezwykłych perypetii głównego bohatera. Czy wieczna młodość może zapewnić szczęście?

Przenosząc się w nieco bardziej realistyczny świat, ciężko by było wyobrazić sobie życie bez uczuć. A gdzie niebezpieczni ludzie, tam uczucia są jeszcze silniejsze. Honor i zdrada, miłość i nienawiść, szacunek i pogarda, słabość i siła, to wszystko znajdziemy w świecie urządzonym przez mafie. Ojciec chrzestny autorstwa Mario Puzo jest klasyką gatunku i powieścią, która nie traci po latach na swojej aktualności, stała się także inspiracją dla twórców filmowych.

W swoich podróżach przez strony książek warto czasami sięgnąć do klasycznych dzieł, gdyż często to one wyznaczają kierunki dla naszych ulubionych autorów.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here