Studenci medycyny mają dobrze z marszałek Polak. 3 mln zł dla przyszłych lekarzy (ZDJĘCIA, WIDEO)

0
291

Samorząd Województwa Lubuskiego przekazuje kolejną kwotę, która wesprze kierunek lekarski na Uniwersytecie Zielonogórskim. 3 mln zł, jakie trafi do uczelni ma zostać przekazane głównie na wynagrodzenia dla wysokospecjalistycznej kadry profesorskiej. Od 2015 roku kierunek lekarski otrzymał od samorządu już 6 mln zł. Ponadto marszałek Polak wspiera również szpitalne inwestycje i dąży do wybudowania Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, chociaż ta inwestycja zmaga się w ostatnim czasie z trudnościami (czytaj: Nowy szpital opóźni budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka).

Profesjonalna kadra

Kierunek lekarski zyskuje wiele, nie tylko nowych studentów, ale także środki finansowe na rozwijanie kierunku i podniesienie jakości kształcenia na kierunku lekarskim. – Nie dostajemy na to pieniędzy z żadnych innych źródeł, a musimy dokładać do zatrudnienia kolejnych profesorów. Bez wsparcia samorządu nie dalibyśmy sobie rady – komentuje rektor, prof. Tadeusz Kuczyński. Ponadto samorząd przekazał 900 tys. zł na stypendia dla tych studentów, którzy w przyszłości chcą związać się zawodowo  z regionem lubuskim. Jednak szczegóły składania wniosków i zasady otrzymywania stypendium poznamy dopiero za jakiś czas.

Marszałek wspiera lekarzy

Władze samorządu przekazały uczelni również dziekanat – Przygotowujemy się do wniesienia wszystkich nieruchomości aportem po to, aby szpital mógł samodzielnie w pełni realizować swoje funkcje – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak. Uczelnia jest wdzięczna marszałek za wsparcie, jakim otacza kierunek. – Pani marszałek to dobry duch kierunku lekarskiego. Bez jej determinacji byłoby to niemożliwe. Na początku miało być 6 mln zł na rozpoczęcie działalności. Jednak w ubiegłym roku zmieniły się przepisy dotyczące przyznawania dotacji uczelniom. Zmiany faworyzują uczelnie z większych ośrodków, które mają wyższe kategorie naukowe i silniejszą kadrę naukową – powiedział prof. Kuczyński. Sam szpital uniwersytecki się rozwija i mocno inwestuje. Samorząd województwa przeznaczył w ubiegłym roku 12,5 mln zł na inwestycje w lecznicy. W tym roku 7,5 mln zł. Przypominamy jednak, że są plany na wybudowanie nowego szpitala (czytaj: Nowy szpital w mieście? Co jest nie tak z obecnym?).

fot. lubuskie.pl
fot. lubuskie.pl

 

 

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here