Kierowca autokaru był pijany. Chciał wieźć dzieci na wycieczkę

0
859
Ktoś Strzelał w autokar pełen dzieci

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego uruchomili od 1 czerwca br. stały punkt kontroli autokarów na pętli przy ul. Wrocławskiej, gdzie kontrolują codziennie od kilku do nawet kilkunastu autokarów wyjeżdżających na wycieczki z dziećmi i młodzieżą. Dodatkowo wyjeżdżają także na kontrole do różnych miejscowości powiatu zielonogórskiego. To właśnie podczas jednej z takich wyjazdowych kontroli, zastrzeżenia policjantów wzbudził stan trzeźwości kierowcy, a następnie stan techniczny kolejnego autobusu.

 Kierowca autobusu na “podwójnym gazie”…

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego otrzymują w ostatnim czasie bardzo dużo zgłoszeń od rodziców i opiekunów, którzy proszą o sprawdzenie stanu autobusów przewożących dzieci i młodzież na wycieczki. Część z autokarów przyjeżdża do stałego punktu kontroli przy ul. Wrocławskiej, natomiast wiele wyjazdów odbywa się w innych godzinach niż 6.30- 9.00 w których funkcjonuje stały punkt, dlatego policjanci po wcześniejszym zgłoszeniu jadą na wskazane miejsce, żeby taką kontrolę przeprowadzić, np. do pobliskich miejscowości.

– Podobnie było wczoraj w jednej z miejscowości gminy Sulechów. Policjanci ruchu drogowego otrzymali zgłoszenie kontroli autobusu, który miał wyjechać z dziećmi na wycieczkę do Międzyzdrojów. Kontrola ta nie przebiegła jednak tak jak większość jej podobnych, ponieważ w jej trakcie mundurowi stwierdzili, że kierowca autobusu znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. Badanie wykazało, że miał 0,22 promila. Policjanci natychmiast zatrzymali kierującemu prawo jazdy i skierowali wniosek o ukaranie do sądu – informuje zielonogórska policja.

I wciąż pod górkę…

Gdy po dzieci przyjechał kolejny autokar z innym kierowcą, policjanci przystąpili znowu  do sprawdzenia .O ile stan trzeźwości kierowcy nie wzbudził ich zastrzeżeń o tyle stan techniczny już tak. Mundurowi zatrzymali dowód rejestracyjny i nie dopuścili autokaru do ruchu. Dopiero trzecim podstawionym autobusem, dzieci z kilkugodzinnym opóźnieniem wyjechały na wycieczkę. Co prawda wyjazd się opóźnił, ale za to zarówno rodzice jak i opiekunowie mieli gwarancję, że kierowca z którym dzieci wyjechały był trzeźwy, a autobus sprawny technicznie.

Zgłoś autokar do kontroli

Kontrole stanu technicznego autokarów przed wyjazdem stały się coraz powszechniejsze. Opiekunowie czy rodzice korzystają z możliwości jakie dają im policjanci i zgłaszają chęć sprawdzenia pojazdu oraz kierującego, który wyjeżdża na wycieczkę. Takie kontrole organizowane przez policjantów są przeprowadzane w trosce o bezpieczeństwo pasażerów i mają na celu także zobowiązanie przewoźników do dbania o stan technicznych pojazdów, wiedząc, że przed wyjazdem zostaną dokładnie sprawdzone przez policjantów.

Jak zgłosić kontrole stanu technicznego autokarów?

Organizator wyjazdu, rodzic czy pasażer może zgłosić autobus do kontroli co najmniej dzień wcześniej pod numerem68 476 20 50 w godz. 7.30 – 15.30 od poniedziałku do piątku w sekretariacie Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Zielonej Górze. Poza tymi godzinami można dzwonić pod numer  68 476  24 11 na stanowisko Dyżurnego KMP.

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie, prosimy wszystkich chętnych do przeprowadzenia kontroli autobusów przez policjantów o zgłaszanie tego co najmniej dzień wcześniej.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here