Kiedy płacimy podatek od wynajmu mieszkania?

0
13719
fot. materiały prasowe

Wynajmowanie mieszkań w ostatnich latach w Polsce stało się dość popularnym biznesem. Wiele osób decyduje się udostępnić część swoich mieszkań, a często nawet całe dla najemców. Wiele osób celowo kupuje nieruchomości po to, żeby móc je wynajmować w celach uzyskania zysku. Pamiętajmy jednak o tym, że większość zysków, które osiągniemy, jesteśmy zobowiązani rozliczyć w corocznym zeznaniu podatkowym oraz zapłacić od tych zysków podatek. Poniżej podajemy informacje na temat podatku związanego z wynajmem mieszkania.

Wynajem mieszkań, a podatek

Dochód pozyskany w wyniku wynajmu mieszkania podlega opodatkowaniu. Jeżeli osoba fizyczna decyduje się wynajmować swoje mieszkanie w celach zarobkowych, ma do wybory dwa sposoby rozliczania się z urzędem skarbowym:

  • rozliczenie w oparciu o zasady ogólne, czyli obowiązuje skala podatkowa, podatek naliczany jest od dochodu;
  • rozliczenie ryczałtem, który naliczany jest od kwoty przychodu.

Rozliczanie najmu na zasadach ogólnych

Powszechnie panuje przekonanie, że rozliczanie się z najmu mieszkań przez osoby fizyczne na zasadach ogólnych nie jest najlepszym wyjściem. Zdecydowanie mniejszy odsetek wynajmujących decyduje się na opodatkowanie według skali podatkowej. Tego typu rozliczanie się stosują raczej przedsiębiorcy. Jednak osobom fizycznym czasami także może się to opłacać.

W przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych jest możliwość odliczania kosztów od przychodu. Jeżeli na przykład podatnik ma kredyt na mieszkanie, może on zaliczyć odsetki kredytu do kosztów pozyskania przychodu. Ponadto możliwe jest wykazywanie innych kosztów, między innymi: opłaty bieżące, odpisy amortyzacyjne, zakupy wyposażenia mieszkania, wydatki związane z remontami.

Oczywiście osoby rozliczające się na zasadach ogólnych mogą korzystać z kwoty wolnej od podatku. Jednak wynajem mieszkania to zazwyczaj tylko pewna część dochodu podatnika i nie skorzysta on raczej z uniknięcia podatku poprzez osiągnięcie niskiego dochodu, jednak warto wspomnieć o pojęciu kwoty wolnej, gdyż ona funkcjonuje. W roku 2019 przy rozliczaniu się obowiązuje kwota równa 8 000 złotych.

Rozliczanie najmu poprzez ryczałt

Ta forma opodatkowania jest najczęściej wybierana przez osoby fizyczne, które decydują się zarabiać na wynajmie mieszkań. Popularność ryczałtu wynika przede wszystkim z relatywnie niskiego podatku, który z niego wynika. W przypadku ryczałtu, podatek naliczany jest od przychodu, czyli liczy się cała kwota czynszu, którą płaci najemca właścicielowi mieszkania. Jednak w przypadku ryczałtu występuje jeden szkopuł.

Wysokość podatku w przypadku ryczałtu wynosić może:

  • 8,5% przychodu, w przypadku gdy podatnik osiąga nie więcej niż 100 000 złotych przychodu rocznie;
  • 12,5% przychodu, dla nadwyżki ponad kwotę 100 000 złotych.

Właściciel nie może odpisywać od przychodu żadnych kosztów, tak jak w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych. Dlatego w przypadku wszelkich napraw, remontów, zakupu akcesoriów do mieszkania, jego właścicielowi nie opłaca się tego robić. Dlatego też w przypadku ryczałtu najczęściej właściciele zastrzegają w umowie najmu, że to wynajmujący ponosi opłaty eksploatacyjne. W ten sposób właściciel zapłaci niższy podatek.

Warunkiem rozliczania się z wynajmu mieszkań na zasadzie ryczałtu jest złożenie na piśmie do urzędu skarbowego odpowiedniej informacji. Należy zrobić to do 20 stycznia. Jeżeli natomiast gospodarz mieszkania zaczął osiągać dochód w innymi miesiącu, wtedy ma obowiązek zgłosić to do 20 dnia następnego miesiąca, po miesiącu, w którym uzyskał pierwszy dochód. W przypadku nie złożenia informacji w urzędzie skarbowy, podatnik zostanie opodatkowany na zasadach ogólnych.

Składanie deklaracji PIT

W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych, podatnik ma obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-36 do dnia 30 kwietnia. Oczywiście na tym formularzu wpisuje również inne przychody, nie tylko te z wynajmu mieszkania. Natomiast w przypadku ryczałtu sytuacja wygląda nieco inaczej. Podatnik musi złożyć w skarbówce druk PIT-28. Co ważne, termin złożenia tej deklaracji to 31 stycznia. Przy składaniu rocznych zeznań podatkowych warto pamiętać o możliwości korzystania z serwisu Twój e-PIT, gdzie można w łatwy sposób złożyć druki PIT-37 oraz PIT-38. Niestety aktualnie nie ma możliwości składania przez ten portal PIT-28 ani PIT-36, jednak warto znać serwis, przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Twój e-PIT nie jest jedynym sposobem na rozliczenie tegorocznego PITu przez Internet. Równie prosto podatki można rozliczyć przez system PITax, który przeprowadza podatnika przez proces wypełnienia i wysłania PITu krok po kroku.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here