Kiedy będziemy mogli wykonywać testy na koronawirusa w Zielonej Górze?

0
1933
Health photo created by freepik - www.freepik.com

Szpital dostał dofinansowanie w wysokości 550 tys. zł na doposażenie zielonogórskiego laboratorium. Dzięki tym pieniądzom będzie możliwe jego doposażenie laboratorium a w konsekwencji wykonywanie testów na koronawirusa w Zielonej  Górze. (czytaj więcej: 550 tys. zł dla zielonogórskiego laboratorium).

Od kwietnia testy w Zielonej Górze?
Jak na razie próbki pacjentów pobrane w Zielonej Górze są wysyłane do laboratorium w Gorzowie Wlkp. Podczas dzisiejszej wideokonferencji marszałek Elżbieta Anna Polak poinformowała, że laboratorium, w którym byłyby wykonywane testy na koronawirusa miałoby ruszyć 1 kwietnia.

Szpitale w Gorzowie i Zielonej Górze zamówiły sprzęt. Pod koniec miesiąca ten sprzęt dotrze. Laboratorium może być uruchomione od 1 kwietnia. W tym czasie staramy się uzyskać informację, jakie testy, jakiego rodzaju, powinny być przez szpitale zakupione. Potrzebna jest też zgoda ministerstwa zdrowia o włączeniu naszych laboratoriów do krajowego systemu diagnostyki – wyjaśniała marszałek Elżbieta Polak.

Ile testów będzie można kupić?

fot. Zdjęcie z wideokonferencji zwołanej przez marszałek Elżbietę Annę Polak

 

Przypomnijmy także, że zarząd województwa przekazał 5 mln zł na zakup testów. Ile testów można będzie za to kupić?
Pierwsza oferta, która do nas dotarła, opiewała na 72 tysiące sztuk.  Ale te testy przesiewowe są w różnych cenach: 50 zł, 70 zł brutto wczoraj dostaliśmy też ofertę za 100 zł brutto. Wstrzymaliśmy się z rozmowami – wyjaśniła E. Polak. I dodała – Wstrzymaliśmy się ponieważ wczoraj dostaliśmy opinię konsultanta krajowego, który nie rekomenduje testów przesiewowych. Prowadzimy w tej chwili rozmowy, bo kilka samorządów również w Polsce przeznaczyło ze swojego budżetu środki finansowe na zakup testów. Będziemy wymieniać się informacjami. Chcemy kupić, to co będzie najlepiej służyło mieszkańcom – wyjaśniła marszałek.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here