Kawa na co dzień – skąd jej popularność?

0
80
fot. materiały prasowe

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez solidnej porcji kofeiny. Najlepiej w postaci pysznej kawy – podwójnego espresso, dużego latte czy też americano. Czy zastanawiało Cię jednak kiedyś, skąd wzięła się popularność kawy? Dlaczego ten napój jest tak rozpowszechniony na całym świecie?

Krótka historia kawy

Kawa pochodzi z Etiopii, a samo słowo prawdopodobnie wywodzi się od miasta i regionu Kaffa, które nadal znane jest z uprawy kawowców. Niektórzy twierdzą jednak, iż wywodzi się od arabskiego „kahva” bądź tureckiego „kahve”. Na szczęście etymologia nie jest tak istotna, jak samo przetwarzanie ziaren, które rozpoczęło się już około pierwszego tysiąclecia przed naszą erą. Wtedy nie miało to jednak nic wspólnego z kawą znaną dzisiaj. Ziarna były spożywane z masłem i solą, prawdopodobnie dla ich właściwości pobudzających. Kawa jako napój została odkryta znacznie później, bo około XIII wieku. Arabscy kupcy przywieźli ziarna do Jemenu i to tam właśnie rozpoczęła się kultura picia kawy. W Stambule powstała pierwsza kawiarnia. Z czasem także Anglicy, Francuzi, Holendrzy i Portugalczycy zaczęli cieszyć się smakiem kawy, która była początkowo dostępna wyłącznie dla wyższych sfer. Dopiero zwiększenie upraw kawowca i popularyzacja kawy sprawiły, że napój ten stał się dostępny dla każdego. Dzisiaj kawa dostępna jest pod wieloma postaciami: w ziarnach, w formie mielonej, rozpuszczalnej czy nawet w kapsułkach Nespresso (https://www.nespresso.com/pl/pl/order/capsules/original). Dziś kawa zmienia się wraz z potrzebami. A tych jest sporo.

 

Skąd ta popularność kawy?

Popularność kawy dla niektórych może być zaskakująca. Także z ewolucyjnego punktu widzenia. Kawa ma przecież gorzki smak, który zwykle sygnalizuje, iż dana roślina jest niedojrzała bądź trująca, a zatem niezdatna do spożycia i niezdrowa. Ludzie jednak zaczęli bagatelizować ten sygnał ostrzegawczy, z czasem nawet przyzwyczajając się do niego. Dzisiaj kochamy gorzkawy, a czasem kwaskowaty smak kawy, z którym lubimy eksperymentować i dobierać do naszych indywidualnych potrzeb. Oczywiście kawa zyskała popularność nie dzięki specyficznemu smakowi (a przynajmniej nie tylko dzięki niemu), ale przede wszystkim dzięki swoim właściwościom. Kofeina zawarta w kawie pobudza jak żaden inny środek. Dawka kofeiny jest na tyle duża, że może szybko pobudzić nawet przysypiających rodziców czy studenta, który ma przed sobą jeszcze wiele godzin nauki. Dzięki temu kawa stała się dla tysięcy osób najlepszym sposobem na rozpoczęcie dnia. Wiemy jednak, że popularność tego napoju wiąże się nie tylko z jego właściwościami, ale również walorami smakowymi. I nie chodzi tylko o goryczkę, ale inne nuty, które wyczuwalne są na języku podczas picia kawy. Osoby, które kochają ten napój i cieszą się nim każdego dnia, z biegiem czasu są w stanie wyczuć to, czego inni nie wyczuwają. Całą paletę smaków i odczuć, które kryją się w ziarenku kawy.

Magia płynąca z kawy jest znana i uwielbiana na całym świecie. W ogóle nas to nie dziwi. To jeden z najbardziej niezwykłych napojów, jakie istnieją. Warto celebrować go każdego dnia.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here