Kadrowa – jak nią zostać?

0
502
fot. materiały prasowe

W każdym przedsiębiorstwie istnieją stanowiska pracy, bez których organizacja się nie obejdzie. Do tego grona zaliczyć można specjalistę od kadr i płac. Choć obowiązki kadrowej (lub kadrowego) są spore – zaliczyć do nich można m.in. prawidłowe naliczanie wynagrodzeń oraz urlopów – to praca jest stabilna, pewna oraz istnieje na nią naprawdę spore zapotrzebowanie. Poza tym, najlepsi specjaliści w swoim fachu mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Jakie kroki trzeba podjąć, aby zostać ekspertem od kadr i płac?

Zawód zawsze potrzebny

W każdej firmie, obok zręcznej księgowej, potrzebna jest dobra kadrowa. Sprawy związane z zatrudnianymi pracownikami są nie mniej ważne od podatkowych rozliczeń przedsiębiorstwa. Specjalista od kadr i płac to zawód, na którego z pewnością nie zabraknie zapotrzebowania. Zwłaszcza, że w większych organizacjach „kadry i płace” to dział, który nie ogranicza się do jednej osoby!

Jakie są obowiązki kadrowej? Wbrew pozorom jest to dość odpowiedzialne stanowisko, wymagające interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu prawa, podatków, psychologii i finansów. Zakres samych obowiązków zależeć może od miejsca pracy. Zazwyczaj w mniejszych przedsiębiorstwach kadrowa odpowiedzialna jest zarówno za naliczanie wynagrodzeń i kompleksową opiekę pracowników. W większych zakładach pracy kadrowa może mieć pod sobą jedynie wąski dział pracowniczy oraz ściśle określoną liczbę obowiązków. Nierzadko jest też osobą czynnie biorącą udział w rekrutacji pracowników oraz ustalaniu potrzebnych miejsc pracy. Nie ulega jednak wątpliwości, że niezależnie od zakładu, każdy specjalista od kadr i płac powinien być przygotowany do holistycznego świadczenia swoich usług.

Stanowisko kadrowej – wymagania

Aby móc realizować się zawodowo na stanowisku kadrowej należy spełnić określone wymagania – a te nie są wcale minimalistyczne. Czego mogą wymagać pracodawcy od kandydatów na to stanowisko?

Zazwyczaj, poza ukończonymi studiami wyższymi (preferowane kierunki to m.in. finanse i rachunkowość, ekonomia, zarządzanie, psychologia w biznesie, prawo w biznesie) dobrze widziany jest kurs kadrowego lub ukończone studia podyplomowe w tym kierunku. Oczywiście, swoje robi także doświadczenie zawodowe – kadrowi zazwyczaj zaczynają swoją karierę od stażu lub stanowiska asystenckiego. Czynnikami, które mogą podnieść atrakcyjność kandydata są m.in udokumentowana znajomość przepisów prawa, wiedza na temat ubezpieczeń społecznych, znajomość prawa podatkowego, znajomość języków obcych (przede wszystkim angielskiego) oraz biegłość w obsłudze komputera – nie tylko pakietu MS Office, ale także programów wykorzystywanych ściśle w pracy kadrowej.

Kurs kadrowego

Jedną z możliwości na zdobycie wymaganych kwalifikacji i rozpoczęcie kariery zawodowej jest kurs kadrowegoDobrze opracowany program kursu pozwoli Ci zdobyć wymaganą wiedzę. Powinien być on także oparty nie tylko na teoretycznych zagadnieniach, ale zawierać przede wszystkim elementy praktyczne. Dzięki nim Twoje wdrożenie się w obowiązki zawodowe będzie o wiele łatwiejsze!

Kurs kadrowego może mieć formy. W przypadku osób aktywnych zawodowo najlepszym rozwiązaniem może być certyfikowany kurs online, który pozwoli na zdobycie wymaganych kompetencji przy możliwości płynnego gospodarowania wolnym czasem na naukę.  Dodatkową zaletą kursów online jest ich cena – niższa niż w przypadku szkoleń stacjonarnych.

Jakie dodatkowe cechy warto mieć?

Psychologowie biznesu wyróżniają pewne cechy, które mogą cechować dobrego kadrowego – lub też kandydata na to stanowisko. Jeśli myślisz o zdobyciu nowych kwalifikacji i związania swojej kariery zawodowej właśnie z obsługą działu kadr w przedsiębiorstwach, zastanów się, czy posiadasz takie cechy jak:

 • Odpowiedzialność
 • Zaangażowanie
 • Sumienność
 • Dokładność w wykonywaniu działań
 • Odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu
 • Samodzielność w wykonywaniu obowiązków
 • Umiejętność pozyskiwania informacji
 • Komunikatywność
 • Wysokie umiejętności interpersonalne
 • Otwartość na drugiego człowieka
 • Wrodzone umiejętności analityczne

Jeśli uważasz, że przynajmniej część z tych cech do Ciebie pasuje, to jak najbardziej możesz pomyśleć o rozwijaniu się w kierunku specjalisty ds. kadr i płac!

Specjalista od kadr i płac – zarobki

No dobrze, a jak wyglądają zarobki na stanowisku kadrowej? W końcu wymagania nie są małe, zatem czy włożony wysiłek i pieniądze wydane na szkolenia mają szansę się zwrócić?

Jeśli chodzi o zarobki to te mogą być niestety mocno zróżnicowane. Na najwyższe zarobki mogą liczyć specjaliści na stanowiskach kierowniczych w większych firmach, w dużych miastach. Jak pokazują statystyki, można wówczas liczyć na zarobki rzędu 5000-9000 złotych brutto.

Na początku kariery, na stanowiskach asystenckich zarobki są oczywiście niższe. Ten etap jednak zazwyczaj szybko mija, z uwagi na to, że dobry specjalista od kadr w danej firmie jest pracownikiem niezwykle potrzebnych, w związku z czym możliwość awansu jest bardzo wysoka. Statystyki pokazują, iż średnie zarobki kadrowych (pod uwagę brano stanowiska od najniższych po kierownicze) wynoszą około 4500 złotych brutto. Podniesieniu zarobków może służyć także podnoszenie własnych kwalifikacji, wiedzy z zakresu prawa, ubezpieczeń czy podatków oraz rozwój umiejętności menedżerskich.

Nie ulega wątpliwości, że zawód kadrowego to opcja stabilnej pracy oraz potencjalnie wysokich zarobków.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here