Jodek potasu będzie rozdawany w Lubuskiem

1
2470
fot. Wikipedia
Jak poinformował Lubuski Urząd Wojewódzki w odpowiedzi na bieżącą sytuacją w okolicach Zaporowskiej Elektrowni Atomowej podjęto decyzję ws. prewencyjnej dystrybucji jodku potasu na terenie Polski. – Dystrybucja tabletek będzie odbywać się również w województwie lubuskim – informuje Lubuski Urząd Wojewódzki.

Dystrybucja jodku potasu

Jak informował wojewoda lubuski takie działania mają charakter prewencyjny i mają być zabezpieczeniem na wypadek ewentualnego skażenia w Zaporowskiej Elektrowni Atomowej Obecnie w województwie lubuskim jest 1,5 mln tabletek jodu potasu. – Z punktu widzenia medycznego zapewniona jest dawka dla każdej osoby, która jodku potasu powinna użyć, jeśli pojawiłaby się taka konieczność – informuje LUW (szczegóły dotyczące stosowania: rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl).

Symulacja i prognozy

Państwowa Agencja Atomistyki przeprowadziła wiele symulacji i prognoz związanych z agresją Rosji na ukraińskie obiekty jądrowe. Uwzględniają one różne scenariusze. Doktor Łukasz Młynarkiewicz, prezes Państwowej Agencji Atomistyki, zapewnił, że rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporowską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski. Dzisiaj wszystkie reaktory tamtejszej elektrowni pozostają wyłączone – tłumaczył podczas briefingu prasowego wojewoda.

Gdzie będą dystrybuowane?

Jak informuje LUW obecnie są prowadzone ustalenia z samorządami, gdzie miałaby się znaleźć miejsca ewentualnej dystrybucji jodku potasu dla mieszkańców. Informacje dot. miejsc będą dostępne na stronie internetowej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego: https://www.gov.pl/web/uw-lubuski.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here