Znajomość obcego języka potrafi ułatwić nam wiele spraw nie tylko podczas podróżowania, ale także w codziennym życiu. Choć czasami nauka może wydawać się skomplikowana, a ilość informacji do przyswojenia często jest przytłaczająca, nie warto się zniechęcać po pierwszych próbach. Systematyczność z odrobiną cierpliwości to połączenie, którego należy się trzymać. Jak więc zacząć naukę języka angielskiego?
Początki nauki – od czego zacząć?
Rozpoczynając swoją drogę z nauką nowego języka, należy skupić się na doszlifowaniu umiejętności, które mogliśmy nabyć mimowolnie. W końcu nasza codzienność przepełniona jest angielskimi napisami i zwrotami – czy to na koszulkach, kubkach, plakatach, ale także w sformułowaniach typowych dla wielu branż, którymi posługujemy się w pracy. Prawdopodobnie i tak rozumiemy znaczenie podstawowych słów potrzebnych do codziennej komunikacji, dlatego następnie dobrze jest uzupełnić braki w kwestii gramatyki. Znajomość prostych konstrukcji pomoże nam nabrać więcej doświadczenia w swobodnym porozumiewaniu się. A zatem naukę warto zacząć od najważniejszej grupy czasów. Na początku poznajmy dobrze Present Simple i Past simple, a następnie Present Perfect oraz Future Simple. To właśnie one są najczęściej wykorzystywane w języku angielskim, ale na szczęście nie sprawiają wielu problemów przy nauce różnych form czasowników i konstrukcji.
Język angielski przy codziennych obowiązkach
Nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd za granicę, gdzie będzie szlifował swoje umiejętności językowe, ale wszyscy zainteresowani nauką angielskiego mogą włączyć proste kroki do codzienności. Wystarczy poświęcić na to zaledwie kilkanaście minut podczas zmywania naczyń czy jazdy do pracy. Pomocne okażą się przy tym podcasty prowadzone w języku angielskim – niekoniecznie poruszające sam temat nauki. Warto zdecydować się na tematykę, która nas interesuje, dzięki czemu słuchanie takiej rozmowy czy monologu stanie się dla nas przyjemniejsze, a także prostsze w przyswojeniu, jeśli już posiadamy podstawową wiedzę w określonej dziedzinie. Szeroki wybór podcastów, które od kilku lat stały się wyjątkowo popularne, umożliwia dopasowanie ich do swojego gustu.
Alternatywą dla słuchania podcastów są audiobooki. Warto zaznaczyć, że nie trzeba znać wszystkich słów użytych w zdaniach czytanych przez lektora czy lektorkę, z pewnością uda się nam zrozumieć treść dzięki kontekstowi. Gdybyśmy chcieli jednak sprawdzić pojedyncze wyrazy, możemy sięgnąć również po transkrypcję, która często jest dostępna. Pomocny okaże się też wybór książki, którą już czytaliśmy i dobrze ją znamy. Natomiast słuchanie audiobooków jest bardziej skomplikowanym krokiem, dlatego warto wprowadzić go dopiero po jakimś czasie do swojej codziennej rutyny.
Jeśli jednak nie czujemy się na siłach do słuchania długich podcastów czy audiobooków, do wyboru pozostają również krótsze formy treści. Bez większych problemów można znaleźć różne filmiki, które odpowiadają na potrzeby osób dopiero rozpoczynających naukę, m.in. dostępny pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=4YGiMEDURew, ale także tych bardziej zaawansowanych. Poza tym można dołączyć do różnych grup w mediach społecznościowych, gdzie członkowie dzielą się nabytym doświadczeniem i przekazują więcej skutecznych wskazówek – przykładem może być strona: https://www.facebook.com/SzybkaNaukaPro/?locale=pl_PL.