Jakie zasady savoir vivre panują w taksówkach?

0
156
fot. materiały prasowe

Człowiek dobrze wychowany to taki, który stosuje się do zasad savoir-vivre’u. Ze względu na ciągły kontakt z klientem od kierowcy taxi bezwzględnie wymaga się dobrych manier. Reprezentuje on przecież zarówno siebie, jak i firmę, pod banderą której jeździ. Poniższy artykuł zawiera kilka rad, które pomogą wam uniknąć wpadki podczas pracy.

Jakie zasady dobrego wychowania obowiązują kierowcę podczas kursu?

Savoir-vivre obowiązuje każdego, jak dowiedzieć się można z tekstów publikowanych na blogu Eko Taxi. Dla kierowcy takt i zasady dobrego wychowania mają szczególne znaczenie. Jego sposób zachowania wpływa bezpośrednio na komfort jazdy pasażera i ogólne wrażenie klienta po skończonym kursie. Warto więc wiedzieć, jak poprawnie reagować w niektórych sytuacjach, żeby uniknąć gafy. To się po prostu opłaca – kulturalny taksówkarz to taksówkarz, który ma dużo klientów, a więc sporo zarabia.

Obcokrajowcy

Zasady savoir-vivre’u to standard obowiązujący na Zachodzie. Osoby z innych kręgów kulturowych, np. Azjaci lub muzułmanie, mogą mieć problem z jego stosowaniem. Nie oznacza to, że są niegrzeczni – po prostu w ich państwach przyjęło się okazywać szacunek w inny sposób. Nie należy się więc obrażać, jeśli obcokrajowiec nie powie Wam „dzień dobry” (oczekując, że zrobicie to jako pierwsi) lub nie odwzajemni uśmiechu. W takich sytuacjach należy wykazać się wyrozumiałością.

Czy otwierać drzwi?

Otwieranie kobietom drzwi jest dobrym zwyczajem, który niestety zaczął zanikać. Są jednak miejsca, w których mężczyzna nie ma obowiązku stosować się do tej reguły. Sprzedawcy w sklepach, bramkarze w klubach czy kierowcy taxi – ci panowie nie muszą opuszczać swoich stanowisk, jeśli zauważą kobietę chwytającą za klamkę. Taksówkarz nie jest prywatnym szoferem i nie musi wysiadać z samochodu, by zaprosić do środka pasażerkę. Jeżeli natomiast zdarzyło się, że jesteście już na zewnątrz, skorzystajcie z okazji, by pochwalić się dobrym obyciem. Taki szarmancki gest może zaprocentować napiwkiem.

Otwieranie bagażnika i wyjmowanie toreb

Poniższa zasada wynika raczej z potrzeby niż kurtuazji. Każdy model samochodu ma inny sposób otwierania bagażnika. Żeby oszczędzić klientowi czasochłonnych poszukiwań klamki, kierowca taxi powinien wyjść z auta i sam otworzyć klapę. Nie trzeba natomiast pomagać z załadunkiem toreb, chyba że waszym pasażerem jest osoba starsza lub niedołężna. Wtedy powinność umiejscowienia walizek w kufrze spoczywa na was. Należy też pomóc klientowi wygodnie się usadowić, jeśli widać, że sprawia mu to trudność.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here