Jakie są zasady diety wątrobowej?

0
26
Rak wątroby – objawy, przyczyny, leczenie, dieta i rokowania. Kto jest narażony na nowotwór wątroby?
Rak wątroby – objawy, przyczyny, leczenie, dieta i rokowania. Kto jest narażony na nowotwór wątroby?/ fot. materiały prasowe

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby są bardzo powszechne i mogą wystąpić niemalże w każdym wieku. Wiele zależy od nawyków żywieniowych, rodzajów przyjmowanych leków, nałogów, ale również od uwarunkowań genetycznych. W przypadku wystąpienia chorób wątroby warto stosować się do zasad diety wątrobowej, która wspiera funkcjonowanie tego narządu. Dzięki temu będziemy się czuć zdrowo oraz komfortowo.

Za co odpowiada wątroba?

Narząd ten jest niezwykle ważny w organizmie człowieka, ponieważ zajmuje się wieloma procesami. Przede wszystkim, to właśnie wątroba odpowiada za oczyszczanie organizmu z toksyn oraz magazynowanie witamin. Dodatkowo zajmuje się wytwarzaniem żółci, która odpowiada za prawidłowe trawienie tłuszczów, a także odpowiada za produkcję białek, przekształcanie białek i cukrów w tłuszcze oraz wytwarza, gromadzi i uwalnia glukozę. Właśnie dlatego zadbanie o dobre funkcjonowanie wątroby jest tak ważne.

Po co stosowana jest dieta wątrobowa?

Powinny stosować się do niej osoby chorujące na schorzenia wątroby, a także narażone na tego typu dolegliwości. Dieta wątrobowa wspiera pracę tego narządu i ma ograniczać czynniki uszkadzające oraz obciążające wątrobę. 

Dieta wątrobowa, czyli co można jeść? Przede wszystkim warto wybierać produkty, które są bogate w białko pochodzenia zwierzęcego, mają małe ilości tłuszczu, ograniczoną ilość błonnika. Dodatkowo w przypadku ciężkich chorób wątroby nie powinno spożywać się produktów surowych i zimnych, warzywa powinny być gotowane, a mąka oczyszczona. Przykładowe produkty, to:

  • Chude mięso – kurczak, indyk, cielęcina, czy też wołowina (należy zapomnieć o ich smażeniu!),
  • Ryby – dorsz, czy mintaj to idealny wybór, ponieważ jest to źródło zdrowych tłuszczów oraz białka. Ryb również nie powinno się smażyć,
  • Chudy nabiał – chudy jogurt naturalny i ser biały, mleko odtłuszczone, jajka,
  • Warzywa – marchew, ziemniaki, buraki, ogórki, kalafior, czy brokuły,
  • Owoce – jabłka bez skórki, brzoskwinie, morele, maliny,
  • Produkty zbożowe – kasza manna i jaglana, pieczywo pszenne, płatki owsiane, makaron,
  • Tłuszcze – oliwa z oliwek, olej sojowy czy rzepakowy.

To tylko przykładowe produkty. Więcej możesz znaleźć w artykule dieta wątrobowa – zywieniemaznaczenie.pl.

Forma i sposób jedzenia ma znaczenie

Niewiele osób wie, że wprowadzenie kilku podstawowych zasad żywienia do swojej codzienności może odmienić ich życie. W przypadku diety wątrobowej zaleca się przede wszystkim częste spożywanie mniejszych posiłków – zazwyczaj 5-6 posiłków w odstępach 2-3 godzinnych. Śniadanie powinno być spożywane do godziny po przebudzeniu, a kolacja przynajmniej 2 godziny przed snem. Co więcej, nie należy zapominać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów – 1,5 litra wody to zupełne minimum. Przy diecie wątrobowej warto spożywać posiłki powoli, bez pośpiechu oraz nie przejadać się. Potrawy powinny być przygotowane wyłącznie ze świeżych produktów, najlepiej, jeśli będą gotowane na parze czy też duszone, kategorycznie należy wyeliminować smażone posiłki. Przyprawy również odgrywają znaczącą rolę, lepiej wybierać delikatne i ziołowe, a zrezygnować z ostrych, takich jak pieprz czy ostra papryka.

Dieta wątrobowa jest nie tylko sposobem żywienia wspomagającym pracę wątroby, ale również dietą, która jest bardzo zdrowa i bardzo ułatwia zgubienie zbędnych kilogramów. Opiera się na pełnowartościowych produktach i promuje prawidłowe sposoby odżywiania.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here