Jaki wpływ na budżet Zielonej Góry będzie miał program “Polski Ład”?

1
241
fot. ZielonaNews.pl

Radny Marcin Pabierowski dopytuje jaki wpływ na budżet miasta Zielona Góra będą miały zapowiadane przez rząd propozycje ustawowe w ramach programu “Polski Ład”.

Rząd proponuje m.in. podwyższenie do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku oraz przesunięcie progu podatkowego z dzisiejszych 85 tys. do 120 tys.  zł. – O ile niższy będzie udział we wpływach do budżetu miasta z podatku dochodowego PIT – dopytuje radny Pabierowski.

O ile spadną dochody z PIT?
W odpowiedzi magistrat wyjaśnia, że Ministerstwo Finansów szacuje, że wprowadzenie programu spowoduje spadek dochodów z PIT z ok. 20-22 mld zł. – Z czego na jednostki samorządu terytorialnego przypadnie mniej więcej połowa tej kwoty, czyli ok. 10-11 mld zł – wyjaśnia urząd. I podkreśla, że spadek dochodów Zielonej Góry z PIT w wyniku powyższych zmian oszacowano na kwotę najmniej 46 mln zł. – Ubytek dochodów samorządów z wpływów PIT ma zostać zrekompensowany przez specjalną subwencją inwestycyjną w wysokości 13 mld zł. Zastąpienie dochodów własnych z PIT środkami na finansowanie inwestycji zmniejszy samodzielność finansową – tłumacyz magistrat.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Ta… przedstawiciel wolnościowej partii martwi się, że w kieszeniach ludzi zostanie więcej pieniędzy, bo on nie będzie mógł już o nich decydować. Lubię ten peowski liberalizm.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here