Jak znaleźć dobre szkolenia dla pracowników firm w Zielonej Górze?

0
144
fot. materiały prasowe

Szkolenia przestały być przykrym obowiązkiem, a stały się przyjemnością, a w niektórych wypadkach nawet kryterium wyboru dobrego pracodawcy. Firmy, które chcą się rozwijać, przetrwać trudne czasy, inwestują w profesjonalne szkolenia dla pracowników. Zyskują obie strony: pracodawcy i pracownicy. Pytanie tylko, jak wybrać dobrą firmę szkoleniową w Zielonej Górze?

Szkolenia dla firm przeszły w ciągu ostatnich kilkunastu lat widoczną metamorfozę. Wcześniej miały głównie formę stacjonarną, otwartą lub zamkniętą, a obecnie coraz częściej prowadzone są również online lub w formie e-learningu. Zmieniła się nie tylko forma organizowania szkoleń, ale również ich charakterystyka: potrzebę doszkalania się dostrzeżono już nie tylko wśród kadry kierowniczej, ale również szeregowych pracowników.

Rozwój zawodowy przez szkolenia biznesowe

Jedną z najbardziej cenionych cech u pracowników jest doświadczenie zawodowe. To element, którego nie da się przecenić, a jego brak może zaważyć na atrakcyjności danego pracownika dla rekrutującej go firmy. Doświadczenie można zdobyć jedynie poprzez pracę w określonym środowisku zawodowym, które stwarza optymalne warunki do rozwoju. Podejście wielu firm do rozwoju zawodowego pracowników, zarówno tych początkujących, jak i już bardzo doświadczonych, zmienia się na lepsze. Firmy inwestują w szkolenia biznesowe, odpowiednio dobrane do poziomu zawodowego personelu i dopasowane do ich profilu pracy. Dzięki nim pracownicy zyskują nie tylko nową wiedzę i umiejętności, ale doskonalą też opanowane już techniki i metody pracy, co czyni je jeszcze efektywniejszymi niż dotychczas. To szczególnie ważne w przypadku pracowników, którzy na co dzień zajmują się sprzedażą, negocjacjami czy bezpośrednim kontaktem z klientem – na takich stanowiskach ważne są bowiem zarówno umiejętności twarde i branżowa wiedza, jak również umiejętności miękkie.

– Żeby szkolenie było efektywne musi mieć bardzo praktyczną formułę, nawiązywać do świata zawodowego uczestników, no i być oparte o rzetelne know-how. Tak, jak pracuje się nad szczepionkami, lekami, tak samo powinno się podchodzić do szkoleń i monitorować skuteczność poszczególnych rozwiązań. Można oczywiście każdą chorobę, nawet koronawirusa, próbować leczyć witaminą C, czy czosnkiem, ale to szczepionki są skuteczne i leki oparte na wynikach badań klinicznych. I tak podchodzimy do szkoleń. Odpowiedzialnie. Wiemy co działa i dlaczego – zapewnia Piotr Juszczak z firmy Delta Training specjalizującej się w szkoleniach dla pracowników firm nie tylko w Zielonej Górze.

Szkolenia dla firm są zatem jednym ze sposobów zapewnienia pracownikom rozwoju zawodowego, z którego obie strony mogą czerpać korzyści. Pracownik podnosi swoje kwalifikacje, doskonali się i rozwija, natomiast pracodawca zyskuje pracownika z szerokim spektrum możliwości. Niejednokrotnie możliwość udziału w szkoleniach uznawana jest za formę niematerialnego wynagrodzenia, premii i motywacji do pracy.

Szkolenia dla pracowników dopasowane do potrzeb

Wybór odpowiedniego szkolenia dla pracowników nie jest łatwy. Na rynku funkcjonuje wiele firm, których główną działalnością są szkolenia biznesowe, a podjęcie decyzji dodatkowo utrudnia konieczność wyboru jednej z kilku form kształcenia. Niejednokrotnie od formy szkolenia ważniejszy jest jego program i sposób prowadzenia. Te dwa elementy należy dobierać tak, aby uczestniczący w nim pracownicy mogli czerpać ze szkolenia jak najwięcej i nie wyszli z niego z poczuciem straconego czasu. Wielu pracowników docenia szkolenia:

  • wymagające zaangażowania, a więc prowadzone nie w formie wykładu, ale praktycznych warsztatów łączących wiedzę teoretyczną z praktyką,
  • angażujące i przydatne materiały w codziennej pracy; materiały te nie mogą obejmować, np. suchej ustawy, czy wydruku slajdów lecz powinny nawiązywać do zawodowej rzeczywistości uczestników, zawierać opis technik, przykłady ich wykorzystania itp.,
  • prowadzone w dogodnej lokalizacji i podczas godzin pracy – wyjątkiem są szkolenia kilkudniowe, wyjazdowe.

W szkolenia dla pracowników warto inwestować nie tylko w sytuacji, w której pracodawca chce podnieść kwalifikacje danego pracownika, ale również wtedy, gdy konieczne jest zdobycie nowych kompetencji potrzebnych na całkiem innym stanowisku. To częsta sytuacja, mająca miejsce choćby w przypadku awansu pracownika na stanowisko kierownicze – wówczas dobrym wyborem są szkolenia menedżerskie, szlifujące umiejętności zarządzania zespołem. Na szkolenia warto też kierować nowych pracowników, którzy dobrze rokują na przyszłość. Trzeba je jednak odpowiednio dobrać do poziomu wiedzy i umiejętności pracownika, a także zakresu obowiązków, np. szkolenia handlowe są odpowiednie dla osób z działu sprzedaży, a szkolenia z pracy zespołowej dla nowo utworzonej grupy projektowej.

Jak wybierać szkolenia biznesowe?

Przy wyborze szkoleń biznesowych trzeba zwrócić uwagę głównie na trzy aspekty. Dla pracodawców ważny jest koszt całego przedsięwzięcia, na który składa się nie tylko cena samego szkolenia, ale również ewentualne opłaty dodatkowe, związane z dojazdem pracowników do miejsca szkolenia lub ich zastąpienia na miejscu w firmie. Poniesione koszty muszą przekładać się na efekty, dlatego pracodawcy z województwa lubuskiego do organizacji szkoleń często wybierają profesjonalne instytucje szkoleniowe, oferujące szkolenia dla firm w Zielonej Górze. Dużym atutem jest wykwalifikowana kadra szkoleniowa, której cechą charakterystyczną jest duże doświadczenie w prowadzeniu szkoleń dla firm. Zestawiając to z możliwością wyboru formy szkolenia (spotkanie otwarte vs zamknięte, również online) i dogodną lokalizacją, zyskuje się szkolenia biznesowe skrojone na miarę pracodawcy i pracowników.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here