Jak zadbać o komfort snu? Poznaj kilka skutecznych wskazówek

0
138
fot. materiały prasowe

Dobry sen ma kluczowe znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Podpowiadamy, jak poprawić jego jakość i na co zwrócić szczególną uwagę. Dowiedz się więcej i odpoczywaj w najlepszych warunkach.

Dlaczego dobry sen jest tak ważny?

Zdrowy i regenerujący sen pozwoli Ci dużo lepiej zacząć dzień i łatwiej stawić czoła codziennym obowiązkom. Podczas spania mózg segreguje wspomnienia, co uspokaja umysł i zwiększa kreatywność. Z kolei osoby niewyspane bywają nadpobudliwe i poirytowane.

Zdrowy sen korzystnie wpływa na rozwój psychiczny. Dlatego jest szczególnie ważny dla najmłodszych. Badania potwierdzają, że niewystarczająco długi wypoczynek przekłada się niższe oceny w szkole. Natomiast wypoczęte dzieci osiągają lepsze wyniki zarówno w nauce, jak i w sporcie. Pociechy, które dobrze się wysypiają, mniej męczą się w ciągu dnia i mogą przebiec więcej kilometrów, dłużej grać w piłkę czy cieszyć się zabawą z rówieśnikami.

Dobry sen jest również ważny w dorosłości. Pamiętaj, że ciągłe zmęczenie sprzyja rozwojowi wielu chorób. Lekarze zgodnie podkreślają, że wypoczynek to obok właściwej diety i aktywności fizycznej jeden z najważniejszych aspektów, które wpływają na zdrowie. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwolą Ci zadbać o komfort snu.

Zadbaj o spokój przed snem

Dobra praktyka nakazuje, aby wyciszyć się przed snem. Dlatego warto unikać oglądania trudnych filmów czy czytania ciężkich lektur. Ponadto na pewien czas przed zaśnięciem najlepiej nie korzystać ze smartfona czy telewizora. Ekrany tych urządzeń emitują niebieskie światło, które może powodować problemy z zasypaniem.

Niektórym osobom w zasypianiu pomaga książka z lekką fabułą czy muzyka relaksacyjna. Istnieje wiele technik, choć wszystko zależy od osobistych preferencji. Niezależnie od tego, jakie rozwiązania wybierasz, spokojny nastrój przed snem to absolutny priorytet. W ten sposób pozbędziesz się natłoku myśli.

Wyznacz stałe godziny snu

Bardzo dobrym sposobem na zdrowy sen jest wyrobienie pozytywnych nawyków związanych z regularnością wypoczynku. W ten sposób zadbasz o odpowiedni rytm dobowy organizmu. Wystarczy chodzić spać i wstawać o stałych porach. Po pewnym czasie mózg „przyzwyczai się” do nich.

Pamiętaj jednak, aby unikać czynników pobudzających przed snem. Należy do nich kofeina, alkohol czy tytoń. Stosowanie tychże używek wiąże się z trudnościami w zasypianiu oraz negatywnie wpływa na jakość snu. Co ważne, czynnikiem pobudzającym może być również zbyt obfita kolacja.

Stwórz odpowiednie warunki do spania

To jeden z najważniejszych punktów na naszej liście. Odpowiednie warunki snu sprawią, że odpoczniesz od codziennych trosk, a rano obudzisz się z uśmiechem na twarzy. Jednak, co rozumiemy pod tym pojęciem?

Na początku warto przewietrzyć pokój i zaprosić do sypialni trochę świeżego powietrza. Ponadto upewnij się, czy Twój materac na pewno jest wygodny. Zbyt miękka lub zbyt twarda powierzchnia może nie tylko powodować bezsenność, ale również przyczynić się do schorzeń kręgosłupa czy bólu głowy.

Ponadto warto odejść od tradycyjnych rozwiązań i postawić na kołdrę obciążeniową. Jak sama nazwa mówi, kołdra wypełniona jest granulatem, który regularnie obciąża ciało i zapewnia komfort na bardzo wysokim poziomie. Szczegółowe informacje na temat tych nowoczesnych produktów znajdziesz na stronie https://huggymoon.eu/. Oprócz kołder nie zabraknie tu również wygodnych poduszek czy poszewek. Dzięki temu z łatwością stworzysz idealne warunki do snu. To doskonała propozycja dla wymagających.

Warto dodać, że kołdry obciążeniowe polecane są przy wielu różnych schorzeniach, które mogą powodować bezsenność. Mowa tu np. o ADHD, autyzmie czy zespole Aspergera. To również idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które dotychczas zmagały się z koszmarami.

Zrób badania

Problemy ze snem mogą być związanie nie tylko ze stresem. Bardzo często decydują o nich uwarunkowania medyczne. Jeżeli podejrzewasz dolegliwości, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, a w razie potrzeby wystawi skierowanie do specjalisty.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here