Jak świętować Święto Niepodległości? Podpowiadamy, co się dzieje w mieście

0
847
fot. www.muzeum.drzonow.eu

Już jutro wielkie i uroczyste obchody Święta Niepodległości. Z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, mieszkańcy miasta mają możliwość świętowania na wiele sposobów. Sprawdź, co w mieście będzie się działo w ciągu weekendu.

Obchody potrwają cały rok

Jak już informowaliśmy, Muzeum Wojskowe w Drzonowie przygotowało V Rajd Rowerowy Niepodległa, który wyruszy o 11:11 spod pomnika boh. Westerplatte (czytaj: Obchody 11 listopada na rowerze). A już dziś o 19:00  na zielonogórzan czeka Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Czesława Grabowskiego.Orkiestra zagra „Koncert z polonezem”. Z kolei na miłośników szachów czeka turniej. 11 listopada o godz. 11:20 w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego odbędzie się Turniej Szachowy. Organizatorem spotkania jest Fundacja Mistrzostwa Szachowego w Zielonej Górze. A już dziś (10.11) o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej nastąpi otwarcie wystawy pt. W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek  obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake (1917-1919).

Ponadto Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprasza na uroczystości widowiskowe, plenerowe i koncertowe.

Zielona Góra – program uroczystości

Od godz. 16.00

– Zarys Powstania Wielkopolskiego

Seminarium popularno-naukowe (Lubuski Teatr I poziom)

– „Degustacja żołnierskiej strawy”

Punkt powstańczy Muzeum Etnograficznego w Ochli (namiot przy Teatrze)

– „Skrzynka Powstańcza” – konkurs

Punkt powstańczy Muzeum  Etnograficznego w Ochli (namiot przy Teatrze)

– Koncert Muzyki Patriotycznej

Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej pod kierownictwem Czesława Grabowskiego (scena koło teatru)

Godz. 17.30 – Sen o Niepodległej

Widowisko plenerowe (scena koło teatru)

Występują: aktorzy Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestra Wojskowa 11. Lubuskiej Dywizji Pancernej w Żaganiu, aktorzy Fundacji „Asocjacja 2006” z Poznania, „Glinoludy” z Bolesławca, aktorzy Teatru Terminums a Quo z Nowej Soli, pracownia Teatru Tańca z Domu Harcerza w Zielonej Górze, dziecięcy zespół wokalny z SP 7 w Zielonej Górze oraz „warsztatowicze” z Lubuskiego Teatru (dzieci i młodzież ze szkół zielonogórskich). Widowisku towarzyszyć będą prezentacje multimedialne przybliżające historię walk niepodległościowych narodu polskiego.

Z okazji zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania Niepodległości, obchody będą trwały cały rok. Zaplanowane są specjalne cykle koncertów w Filharmonii Zielonogórskiej, jak również lekcje obywatelskie w Lubuskim Teatrze. Do uroczystych całorocznych obchodów dołączyło także Regionalne Centrum Animacji Kultury i Bilioteka Norwida.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here