Jak prawidłowo dobrać pompę głębinową do nawadniania ogrodu?

0
705
fot. materiały prasowe

Czy wiesz, że do podlania tylko 1 m2 trawnika zużywasz w ciągu roku nawet 1200 litrów wody? Pisząc inaczej: posiadacz trawnika o powierzchni 300 m2 rocznie na jego nawadnianie poświęca około 360 m3 wody, za którą płaci – w zależności od regionu kraju – od ok. 800 do grubo ponad 1000 złotych. To mnóstwo pieniędzy, które można łatwo zaoszczędzić decydując się na wykonanie własnej studni i czerpanie z niej wody do podlewania. Zanim jednak system zacznie działać i się spłacać musimy zainwestować w odpowiednią pompę głębinową do nawadniania ogrodu. Jaką wybrać? Czym się kierować? Poznaj najważniejsze zasady doboru.

Dlaczego pompa głębinowa, a nie np. hydroforowa?

Powód jest czysto użytkowy: pompa głębinowa nie wymaga żadnej obsługi ze strony właściciela, a przy tym pracuje bardzo cicho, co ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy odwiert studzienny znajduje się w domu (np. w garażu w bryle budynku). Ponadto pompy głębinowej nie trzeba wyjmować ze studni na czas zimy, a tę hydroforową – np. umieszczoną w obudowie z kręgów – jak najbardziej.

Pompa głębinowa oferuje również znacznie większą wydajność. Dzięki temu w oparciu o nią można zbudować całkiem zaawansowany system nawadniania ogrodu, np. do podlewania trawnika, rabat, iglaków etc. Wodę tłoczoną przy pomocy takiej pompy śmiało można wykorzystać do napełniania basenu czy nawet do celów bytowych – gdy nie mamy dostępu do wodociągu lub chcemy ograniczyć zakup wody od zakładu komunalnego.

Wybieramy pompę głębinową do nawadniania ogrodu: od czego zacząć?

Pierwszym krokiem zawsze jest sprawdzenie parametrów studni. Obecnie większość inwestorów decyduje się na wykonanie studni wierconej. Zanim zaczniemy się rozglądać za konkretną pompą ustalamy takie fakty, jak:

  • średnica odwiertu – pompy głębinowe występują w różnych rozmiarach, np. 3”, 3,5”, 4” itd. Koniecznie więc trzeba się upewnić, że dany model zmieści się w studni;
  • głębokość studni – a precyzyjniej: wysokość na jakiej znajduje się lustro wody w czasie spoczynku oraz poboru. Dzięki temu będziemy mogli wybrać pompę o odpowiedniej wysokości i uniknąć ryzyka, że urządzenie nie będzie w całości zanurzone w wodzie;

Gdy mamy już to ustalone możemy przejść do kluczowej kwestii, czyli wydajności studni. Informację na ten temat powinien nam przekazać studniarz. Jeśli tego nie zrobił, to najlepiej będzie wypożyczyć pompę w lokalnym sklepie lub od kogoś znajomego, umieścić ją w studni, uruchomić i sprawdzić, ile litrów wody wypompuje w ciągu minuty – nie jest to super precyzyjna metoda, ale da już pewien pogląd na wydajność źródła.

To jest ważne!

Wydajność studni ma wpływ nie tylko na dobór pompy, ale też liczbę zraszaczy oraz linii kroplujących, jakie zastosujemy w ramach systemu nawadniania.

I teraz: jeśli wydajność studni to np. 50 litrów na minutę, to wiadomo, że nie ma sensu inwestować w pompę o wydajności np. 100 litrów na minutę – nie dość, że niepotrzebnie przepłacimy, to jeszcze ryzykujemy, że pompa wyeksploatuje źródło, czyli studnia najzwyczajniej w świecie wyschnie (okresowo).

Dobierając pompę głębinową do nawadniania ogrodu sprawdzamy również parametr maksymalnej wysokości podnoszenia. Ma on szczególnie duże znaczenie w przypadku bardzo głębokich studni oraz mocno rozbudowanych systemów nawadniania, obejmujących odcinki rur o długości kilkudziesięciu metrów. Popełniając błąd na tym etapie może się później okazać, że np. najdalej położony zraszacz z ledwością się uruchamia i nie nawadnia zadanego obszaru w optymalny sposób.

Najlepiej zdać się na pomoc ekspertów

Zasady doboru pompy głębinowej do nawadniania ogrodu mogą się wydawać dość proste, ale praktyka pokazuje, że o wydajności i kosztach eksploatacji całego systemu mogą decydować najróżniejsze detale. Poza tym sama pompa to jeszcze nie wszystko – potrzebujemy również elementów armatury hydraulicznej oraz zbiornika do magazynowania wody (dzięki temu pompa nie będzie pracować non stop).

Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy na podstawie przekazanych przez klienta informacji zaproponują kilka optymalnych modeli pomp głębinowych z różnych kategorii cenowych. Takiego wsparcia swoim klientom zupełnie bezpłatnie udzielają eksperci sklepu internetowego z pompami głębinowymi sklep-hydros.pl.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here