Jak pozbyć się roztoczy z sypialni?

0
150
Jak materac wpływa na jakość snu?/ fot. materiały prasowe

Roztoczą to organizmy należące do rodziny pajęczaków. Są tak małe, że nie można zauważyć ich gołym okiem, jednak obecne są w każdym domu. I chociaż nie są groźne dla naszego zdrowia, to mogą powodować reakcje alergiczne i obniżać komfort snu. Jak się ich pozbyć?

Zachowanie porządku to podstawa

Roztocza żywią się ludzkim naskórkiem, a najwięcej jest ich właśnie w materacu do spania. Dlatego tak ważne jest zachowanie porządku i czystości. Przede wszystkim sypialnię należy regularnie odkurzać. Osoby bardzo wrażliwe na alergeny powinny robić to kilka razy w tygodniu. Raz na tydzień warto odkurzyć również cały materac, aby pozbyć się pasożytów oraz naskórka. Najlepiej robić to odkurzaczem z filtrem HEPA. Pościel powinniśmy prać przynajmniej raz na dwa tygodnie, w temperaturze ok. 60 stopni Celsjusza, ponieważ w takich warunkach roztocza giną. Do tego warto regularnie wietrzyć kołdrę i poduszki, poprzez wystawienie ich na zewnątrz. Dzięki temu otrzymają dawkę świeżego powietrza oraz promieni słonecznych, które pomagają pozbyć się roztoczy.

Sypialnię powinniśmy wietrzyć codziennie. Najlepiej po wstaniu z łóżka uchylić okno i pozostawić je na cały dzień. Osoby bardzo wrażliwe powinny unikać w sypialni grubych zasłon, dywanów, koców, pluszaków itp., ponieważ zbiera się w nich bardzo dużo kurzu, przez co rozwijają się roztocza. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni. Najlepsza dla rozwoju roztoczy jest temperatura 20-25 stopni Celsjusza, dlatego w pomieszczeniu, w którym śpimy, powinno być nieco chłodniej. Przyjmuje się, że optymalna wartość to 18-20 stopni Celsjusza.

zachowanie-porzadku-to-podstawa
fot. materiały prasowe

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA

W sypialni warto stosować dobrej jakości oczyszczacze powietrza. Urządzenia wyposażone w specjalne filtry HEPA, są w stanie usunąć nawet 99,97% zanieczyszczeń, szkodliwych substancji i alergenów. Jeśli jesteśmy bardzo wrażliwi na obecność roztoczy, to takie rozwiązanie będzie dla nas idealne.

Pamiętajmy jednak, że nie każde urządzenie przystosowane jest do wychwycenia i neutralizowania roztoczy. Niektóre oczyszczacze zostały stworzone do usuwania smogu i innych większych zanieczyszczeń. Jeśli chcemy, aby urządzenie poradziło sobie z alergenami w postaci roztoczy, musimy zwrócić uwagę m.in. na wspomniany filtr HEPA, wydajność, certyfikaty jakości, tryb antyalergiczny. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że poradzi ono sobie z naszym problemem i wspomoże naszą walkę z niechcianymi gośćmi w sypialni.

Materac zapobiegający rozwojowi alergenów

Pomocne mogą okazać się również materace, które zapobiegają rozwojowi roztoczy i innych alergenów. Takie produkty oferuje nam producent Hilding Anders. Przykładem materaca o właściwościach antyalergicznych i przeciwgrzybicznych jest Hilding Melody. Blat lateksowy zapobiega rozwijaniu się roztoczy, bakterii, grzybów, pleśni i innych alergenów, a do tego zapewnia odpowiednią wentylację.

Produkty antyalergiczne można znaleźć również w ofercie marki SleepMed, która współpracuje z koncernem Hilding Anders. Przykładem materaca zapobiegającemu rozwijaniu się roztoczy jest Materac SleepMed Supreme Plus. Jest to najbardziej zaawansowany model z kolekcji Plus. Posiada właściwości antyalergiczne oraz zapewnia dobrą wentylację. To wszystko pozwala zachować wysoką higienę i niweluje objawy alergii.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here