Jak odpowiednio dobrać buty narciarskie?

0
27

Przed tytułowym dylematem rokrocznie stają miłośnicy szusowania po zaśnieżonych stokach. Intensywnie użytkowany sprzęt w naturalny sposób ulega zużyciu – to raz. Dwa: producenci bezustannie prześcigają się we wprowadzaniu kolejnych nowinek i technologii, które w zamierzeniu (i przekazach reklamowych) zrewolucjonizują aktywny wypoczynek w sezonie zimowym. Trzy: akcesoria dla narciarzy to nie tylko sport, ale również moda. A są tacy, którzy za żadne skarby nie pokażą się w czymś, co „trendy” już było. Trudno nie zagubić się w gąszczu dostępnych modeli. Wystarczy jednak trzymać się priorytetów i pewnych ogólnych zasad, aby wybór butów na narty przestał spędzać sen z powiek.

Dopasowanie do stopy liczy się najbardziej

Obuwie narciarskie ma za zadanie płynnie przełożyć ruch człowieka na kierunek jazdy. Nieprawidłowe dobranie sprzętu z reguły kończy się tym, że zamiast przyjemności ze slalomu albo brylowania na stoku, pojawiają się irytacja i wstyd po mniej lub bardziej częstych upadkach. Dlatego kluczowe jest to, aby buty narciarskie we właściwy sposób przylegały do stóp. Na tyle ciasno i sztywno, aby zapewnić pełną kontrolę nad prowadzeniem desek i prawidłową postawę, a zarazem wystarczająco luźno, żeby zjazd nie powodował otarć lub poważniejszych kontuzji. Nowoczesne obuwie dla narciarzy posiada wewnątrz elastyczne elementy, które z kolejnymi szusami same przystosowują się do użytkownika. Do tego dochodzi mnóstwo klamer, zapięć i innego typu regulacji. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że modele przeznaczone dla początkujących amatorów zasadniczo różnią się od butów zaprojektowanych z myślą o doświadczonych wymiataczach, którzy czarne trasy pokonują z palcem w nosie.

Zależność parametrów technicznych od umiejętności narciarskich

Jedną z najważniejszych cech obuwia zimowego jest tzw. flex index. Rzeczona skala określa twardość sprzętu, a przede wszystkim skorupy. Generalna zasada jest następująca: im lepszy narciarz, tym wyższe wartości parametru. W butach narciarskich przeznaczonych dla dorosłych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym pięknym sportem, flex index mieści się w przedziale 40-70. Osoby, które nie mają już kłopotów z zachowaniem równowagi i potrafią zgrabnie przechodzić ze skrętu w skręt nawet na stromych odcinkach, zwykle wybierają obuwie o sztywności 90-120. Z kolei buty stosowane przez narciarzy alpejskich na profesjonalnych zawodach, mają 150 i więcej. Ważna uwaga: flex index nie jest ustandaryzowaną jednostką, dlatego 50 u jednego producenta wcale nie musi oznaczać dokładnie tego samego, co 50 w modelach innej firmy. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z rad fachowców przed podjęciem ostatecznej decyzji. Każdy szanujący się sklep z butami narciarskimi, tak jak Sportsshop, służy klientom rzetelnym doradztwem.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here