Jak napisać wniosek o zadośćuczynienie po śmierci?

0
78

Aby otrzymać zadośćuczynienie po śmierci bliskiej osoby, konieczne jest sporządzenie wniosku w tym zakresie. Oczywiście pismo to powinno być przygotowane w sposób poprawny, tak aby mogło zostać rozpatrzone przez adresata. Jakie zatem wymogi powinien spełniać wniosek o zadośćuczynienie po śmierci kogoś bliskiego?

Co powinien zawierać sporządzony wniosek?

Wniosek w przedmiocie, o którym mowa w tytule, jest pismem urzędowym, stąd też obowiązują tutaj takie same zasady jak chociażby przy składaniu podań lub pozwów. W takim razie powinien być on opatrzony datą i miejscem sporządzenia. Wniosek musi zawierać wskazanie adresata, a także dane kontaktowe wnioskodawcy. Żądanie winno być sprecyzowane, a także odpowiednio uzasadnione. Co ważne, zarówno zadośćuczynienie, jak i odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby, może być przedmiotem jednego pisma. Należy pamiętać także o podpisaniu wniosku. Bez tego nie będzie on mógł zostać rozpoznany. Dobrze jest napisać wniosek na komputerze, choć nie ma takiego obowiązku. Niemniej jednak wydruk pisma jest zdecydowanie bardziej czytelny. Mimo wszystko w takim wypadku podpis powinien być własnoręczny.

A co z załącznikami?

Niezwykle ważną kwestią są również załączniki. Może to być dokumentacja medyczna, rachunki, a także fotografie lub filmy potwierdzające bliskość relacji ze zmarłym. Tak naprawdę załącznikiem może być wszystko to, co jest istotne z punktu widzenia załatwienia danej sprawy. Pozwolą one na szybsze podjęcie decyzji oraz ustalenie odpowiedniej kwoty należnego świadczenia.

Zdaniem specjalisty

A co o składanych wnioskach mówią specjaliści od spraw ubezpieczeń? Zdaniem specjalisty z kancelarii Kompensja, Coraz więcej wniosków przygotowanych jest bezbłędnie. Wynika to m. in. z faktu, iż dostępne są liczne wzory. Ponadto większa część wniosków przygotowywana jest przez profesjonalistów z kancelarii odszkodowawczych. Niezależnie od tego kto sporządza dane pismo, niezwykle ważną rzeczą jest uzasadnienie. To w tej części przytoczone powinny zostać wszelkie okoliczności wypadku, odniesione obrażenia, proces leczenia, a także wszystko to, co wiąże się ze śmiercią poszkodowanego. Poza tym w przypadku zadośćuczynienia należy pamiętać o wykazaniu związku wnioskodawcy ze zmarłym. Im ta relacja była bliższa i silniejsza, tym można liczyć na wyższe pieniądze. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które straciły swoich rodziców. Z całą pewnością ta garść porad jest niezwykle przydatna.

Przygotowanie wniosku o odszkodowanie lub zadośćuczynienie nie jest proste. Wynika to przede wszystkim z konieczności uzasadnienia swoich żądań. Nie każdy bowiem potrafi w sposób jasny i precyzyjny formułować swoje myśli na piśmie, tym bardziej w tak ważnych sprawach. Niemniej jednak, zawsze można liczyć na pomoc profesjonalistów z kancelarii odszkodowawczej, którzy chętnie posłużą wsparciem nie tylko na tym etapie postępowania.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here