Jak miasto chce dbać o zieleń? Będą łąki kwietnie i mniej koszeń traw

6
690
fot. Mirosław Materek

Zakład Gospodarki Komunalnej zdradził swoje plany odnośnie utrzymania zieleni w mieście. – W kalendarzu zima, za oknem wiosna a na naszych biurkach już prawie gotowa strategia utrzymania zieleni – czytamy na fanpage ZGK.

Zieleń w Zielone Górze. Jakie są plany?

Zieleń w przyszłym roku ma być dopieszczona. Jak zapewnia ZGK pojawią się nowe łąki kwietne. Zostanie także ograniczona ilość koszeń (a o to wielu zielonogórzan toczyło boje. Czytaj więcej: Koszenie traw w Zielonej Górze). – W niektórych miejscach zrezygnujemy z nich całkowicie i dostosujemy ich intensywności do warunków pogodowych – zapewnia ZGK. Koszona trawa ma mieć minimalną wysokość 8 cm.

Coś dla owadów i dla ludzi

W takiej trawie na dobre mają zagościć owady. Mało tego ZGK chce zrobić dla nich także hotele. – Wykorzystamy martwe drzewa na hotele dla owadów – przedstawia swój pomysł ZGK. A dla mieszkańców zostaną postawione nowe zielniki (Zielniki w Zielonej Górze), z których zioła będzie można wykorzystać do przyprawiania potraw. Mają powstać też tzw. ogrody społeczne. – Dziękujemy Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze za pomoc w przygotowaniach do nowego sezonu i już nie możemy się doczekać kiedy zaczniemy razem działać w terenie – pisze na swoim fanpage ZGK (poniżej znajdziecie post).

W kalendarzu zima ❄ za oknem wiosna 🌺 a na naszych biurkach już prawie gotowa strategia utrzymania zieleni 📜 Co nowego? Między innymi:✅ założymy nowe łąki kwietne (w tym te przyjazne zapylaczom 🐝)✅ ograniczymy ilości koszeń (a w niektórych miejscach zrezygnujemy z nich całkowicie) i dostosujemy ich intensywności do warunków pogodowych ☀🌦🌧✅ będziemy kosić trawę na min. wysokość 8⃣ cm✅ wykorzystamy martwe drzewa na hotele dla owadów 🐜🕷✅ założymy nowe zielniki z ziołami pochodzącymi z naszej szklarni 🍃✅ powstaną ogrody społeczneNa razie tyle i aż tyle 💪👍🙏 Dziękujemy Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze za pomoc w przygotowaniach do nowego sezonu i już nie możemy się doczekać kiedy zaczniemy razem działać w terenie 🤝

Publiée par Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. sur Lundi 27 janvier 2020

 

PODZIEL SIĘ

6 KOMENTARZE

  1. Co za idiota wymyślił mniejszą ilość koszeń??? To jest ewenement na skalę światową. Na pewno zarośnięte trawniki będą niezwykle atrakcyjne. To jest HIT!!

  2. Brak wody. Obawiają się upustynienia zielonej góry. Owadów i tak nie będzie bo opryski i inne zatrucia. Zielniki spoko ładny zapach, raczej do potraw nie będę stosować.

  3. Piękna inicjatywa z zielnikami, cudnie skomponują się z miejską zielenią. Mam jednak pewne obawy co do korzystania z nich. Znając dzisiejszą młodzież, można spodziewać się, że niejeden wpadnie na pomysł, pisząc wprost, obsikania ich…

  4. Taką łąkę podziwiałam przy rądzie na Botanicznej ,była piękna.Jak zakwitła, to do jesieni zaskakiwała różnorodnością kwiatów i kolorów. Pomysł bardzo dobry – więcej takich łąk w mieście!!!

  5. ZGK czym zajmują się pracownicy zimą? Przy dodatnich temperaturach powinni oczyszczać chodniki miejsskie, które są do 1/3 czy nawet do 1/2 zarośnięte przez lata zaniedbania. Jeśli już ZGM gdzieś sprząta miejskie skwery czy chodniki, NIGDY NIE USUWA ZWAŁÓW ZIEMI I TRAWY Z CHODNIKÓW. Grabią liście i syf zostaje… Może dziennikarze wraz z prezesem ZGK przejadą się po mieście popatrzeć, jak jest mieście brudno? Temu panu przyda się przewietrzenie, bo najwyraźniej nic nie robi!

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here