Jak kupować jeszcze taniej w dyskontach?

0
263
fot. materiały prasowe

Chyba nikt z nas nie lubi wydawać zbyt dużo na zakupy żywnościowe. Istnieją nawet grupy tzw. zawodowych zakupowiczów, którzy znają wiele metod na jak najoszczędniejsze kupowanie, wyszukując najlepsze okazje. W jaki sposób ograniczyć wydatki na żywność do minimum, jednocześnie nie tracąc na jakości zakupionych produktów?

Analiza zapasów domowych

To najważniejsza zasada, zanim sporządzimy listę zakupów. Sprawdzamy zawartość lodówki, spiżarni, szafek i wszystkich miejsc, w których przechowujemy żywność, kosmetyki i środki czystości. Najlepiej robić to z kartką, na której zapisujemy, co już się skończyło, a co za chwilę się skończy. Dzięki temu unikniemy wkładania do wózka w sklepie artykułów, które nie są nam w danym momencie potrzebne – po prostu na liście zakupów umieścimy jedynie te kończące się.

Oczywiście są sytuacje wyjątkowe. Jeżeli w sklepie zauważymy produkt, którego wprawdzie aktualnie nie potrzebujemy, ale który oferowany jest na bardzo atrakcyjnych warunkach – lepiej go kupić. Dotyczy to zwłaszcza chemii gospodarczej i kosmetyków, które generalnie nie należą do rzeczy najtańszych, a które mają dłuższy termin ważności. W przypadku produktów spożywczych rzecz jest bardziej skomplikowana; można coś kupić taniej okazyjnie pod warunkiem, że spożyjemy to przed upływem terminu przydatności. W przeciwnym razie narazimy na szwank nie tylko nasz portfel, ale przede wszystkim zdrowie.

W poszukiwaniu okazji

W ciągu całego roku nie brakuje okresów, kiedy możemy oczekiwać atrakcyjnych ofert w dyskontach. Na przykład wiosną przewidujemy, że zaczną się promocje produktów spożywczych z myślą o świętach wielkanocnych – mięsa, wędliny, składniki do pieczenia ciast – mąka, cukier, bakalie, itp. Z kolei nadchodząca zima to śledzenie ofert bożonarodzeniowych: mak, cytrusy, ryby, grzyby, słodycze, kosmetyczne zestawy upominkowe. Najczęściej jednak większość promocji jest kwestią losową.

W poszukiwaniu dobrych, atrakcyjnych cenowo ofert pomoże nam serwis Gazetkomat.pl. Znajdują się w nim gazetki promocyjne popularnych dyskontów spożywczych, sprzedających również produkty nieżywnościowe, jakich używamy w domu. Uważne czytanie gazetek i porównywanie cen w poszczególnych sklepach ułatwi zrobienie oszczędnych i dobrej jakości zakupów.

Serwis jest aktualizowany automatycznie i nie musimy pamiętać o dacie pojawienia się nowej gazetki. Z kartką, na której zapisaliśmy, czego brakuje lub niebawem zabraknie w domu, i z gazetką na monitorze, znacznie łatwiej sporządzimy listę zakupów.

Różne sklepy – różne promocje

Nie wszystkie atrakcyjne oferty są takie same we wszystkich dyskontach. Trzeba zwracać na to uwagę, sporządzając listę zakupów. Np. gazetka Biedronka oferuje najtańsze masło, gazetka Lidl – najtańszy cukier a gazetka Netto – najtańsze pomidory. Jeżeli chcielibyśmy kierować się wyłącznie ceną, należałoby odwiedzić wszystkie trzy dyskonty, a wówczas po pierwsze, stracilibyśmy wiele czasu, a po drugie, ponieślibyśmy koszty dojazdu do każdego sklepu. Nie warto zatem robić wycieczek zakupowych, goniąc za najniższymi cenami. Potrzebna jest kalkulacja. Wychodzi z niej na ogół, że trzeba wybrać ten sklep, gdzie interesujących nas produktów w cenach promocyjnych jest najwięcej.

Bonusy, punkty, kupony

Każdy dyskont spożywczy prowadzi własną politykę sprzedaży, w tym programy lojalnościowe, umożliwiające gromadzenie punktów, które można następnie wymienić na kody rabatowe, gadżety, a niekiedy na pełnowartościowe produkty. Odbywa się też sprzedaż wybranych towarów po promocyjnych cenach w niektóre dni. Może to być sprzedaż np. dwóch opakowań w cenie jednego lub trzech w cenie dwóch, atrakcyjny rabat przy zakupie większego opakowania, itd.

Warto korzystać również z kuponów rabatowych, jakie zamieszczane są w gazetkach. Możemy je znaleźć przeglądając w serwisie Gazetkomat.pl gazetki poszczególnych dyskontów. Wystarczy podczas wizyty w sklepie wziąć papierową wersję ulotki i skorzystać z takiego kuponu, płacąc przy kasie.

Oczywiście dobrze jest również wyrobić sobie kartę sklepu. Najpopularniejsza jest karta Biedronki, która daje możliwość otrzymania atrakcyjnych zniżek przy zakupach, a dodatkowo naklejek, które można wymienić na atrakcyjne gadżety, za którymi przepadają zwłaszcza dzieci.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here