Jak działa rekuperacja i jakie są jej zalety

1
365
fot. materiały prasowe

Wzrastające ceny energii elektrycznej oraz termicznej i zmierzanie posiadaczy domów do obniżania kosztów używania domu wywołują wzrost zainteresowania rekuperatorami. Teraz budowane domy wyróżniają się dużą energooszczędnością pochodzącą z doskonalszej klasy wykorzystywanych produktów, z troski o właściwą termoizolację domu oraz ze szczelności innowacyjnej stolarki budowlanej.

Jak funkcjonuje rekuperator?

Zamiennik rekuperatora przeważnie jest krzyżowy – skonstruowany z wielu postawionych jednocześnie płyt układających wąskie kanaliki, jakimi płynie powietrze. Kanaliki przeprowadzone są w tenże sposób, iż kiedy w jednym ich rzędzie płynie powietrze świeże – chłodne, to poprzez następny rząd płynie powietrze wywiewane z wnętrz – ciepłe. Przechodzące poprzez sklejki ciepło z powietrza oczyszczanego podgrzewa powietrze nawiewane, pomimo iż nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu prądów powietrza.

Kiedy stosować rekuperację?

Niegdyś, kiedy zapotrzebowanie na ciepło w domu kształtowały zwłaszcza utraty ciepła poprzez nieizolowane przegrody, sufit oraz okna, to utraty ciepła na wentylację nie miały aż tak ogromnego znaczenia. Wszystko się jednakże odmieniło, odkąd domy mają odpowiednią izolację ścian, sufitów, dachów oraz posadzek, natomiast poprzez okna nie uchodzi tyle ciepła, ile wcześniej. Doskonale oddzielane budynki z nowoczesnymi oknami, zaopatrzone w standardową wentylację naturalną (grawitacyjną) nie gwarantują jednakże doskonałej zmiany powietrza, natomiast często dochodzi w nich do zawilgocenia ścian oraz rozwoju pleśni.

System rekuperacji – co należy wiedzieć?

Montaż rekuperacji jest dobry z wielu powodów. System pozwoli przede wszystkim na efektywne wyeliminowanie zabrudzeń i nagrzanie powietrza w domu bądź mieszkaniu. O instalacji rekuperacji należałoby pomyśleć już na etapie budowy. W tenże sposób ogranicza się ponieważ wydatki połączone z montażem. Stworzenie systemu w domu już postawionym jest bardziej skomplikowane oraz uciążliwe.

Rekuperacja – energooszczędna wentylacja

Oszczędne zarządzanie zasobami energii to nieodzowność dzisiejszego świata. Racjonalne wykorzystanie zasobów energii to również odzysk energii wcześniej wyprodukowanej w późniejszych mechanizmach. Złe skutki dla klasy powietrza wewnątrz domu są rezultatem używania energooszczędnych rozwiązań w budownictwie specjalnym. Infiltrację powietrza zewnętrznego zaburzyła hermetyczna stolarka okienna. Zmniejszenie wentylacji zwiększa koncentrację zabrudzeń wynikających z przebiegów używania wnętrz, natomiast również zbytnią ilość pary wodnej, jaka w rezultacie będzie się wykraplać na zimnych elementach strukturalnych domu.

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna

www.wojwent.com

biuro@wojwent.pl

GSM: 662219907 ul. Leśna 12; 42-165 Lipie k/Częstochowa

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Ja mam w domu rekuoerator polskiej firmy Alnor i jestem zadowolona. Do tej pory działa bez awaryjnie.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here