Jak działa pompa ciepła? O tym warto wiedzieć!

0
213
fot. materiały prasowe

Zastanawiasz się, w jaki sposób działają nowoczesne pompy ciepła montowane niemalże we wszystkich nowoczesnych domach? Tego typu sprzęt wykorzystuje ciepło z otoczenia, a więc przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej pozwalają na ogrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz pomieszczeń np. poprzez ogrzewanie podłogowe. Sprawdź poniższy artykuł i dowiedz się więcej o tym, jak w praktyce działają pompy ciepła i dlaczego warto w nie inwestować.

Pompa ciepła – co to takiego?

Pompa ciepła to urządzenie przede wszystkim energooszczędne, wysoce efektywne oraz ekologiczne. To właśnie dlatego wciąż rośnie popularność tego typu urządzeń niemalże w całej Polsce. Sprzęt tego typu do ogrzewania nieruchomości oraz wodu użytkowej składa się z kilku podstawowych elementów składowych, takich jak:

  • źródło dolne – miejsce, gdzie cały system pompy pobiera energię np. grunt,
  • pompa ciepła – urządzenie czerpiące ciepło z otoczenia i zmieniające je na użyteczną energię,
  • źródło górne – to instalacja grzewcza budynku, gdzie zamontowana została pompa ciepła wraz z grzejnikami lub ogrzewaniem podłogowym.

Warto dodać, że pompy ciepła są nieodłącznym elementem ogrzewania nowoczesnych, pasywnych i niskoenergetycznych nieruchomości. Co ciekawe, najnowocześniejsze pompy pozwalają także na chłodzenie pomieszczeń latem poprzez odwróconą zasadę działania. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku realne obniżenie temperatury to zaledwie kilka stopni Celsjusza w stosunku do zewnętrznej temperatury.

Kto powinien zainwestować w nowoczesne pompy ciepła?

Pompy ciepła Zielona Góra to często wyszukiwana w internecie fraza przez mieszkańców tej miejscowości. Oczywiście można je kupić oraz zamontować w wielu miejscowościach na terenie całego kraju, ale warto wcześniej dowiedzieć się, kiedy w ogóle warto to zrobić. Inwestycja w pompę ciepła to dobry pomysł jeśli:

fot. materiały prasowe
  • budujesz nowy dom i chcesz, aby ten był maksymalnie energooszczędny,
  • cenisz sobie wygodę, oszczędność oraz funkcjonalność systemu ogrzewania nieruchomości,
  • chcesz zdobyć dotację na termomodernizację budynku,
  • pragniesz ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem domu.

Warto dodać, że pompy ciepła to nie tylko urządzenia, które wykorzystywane są w domach do ogrzewania wody i pomieszczeń użytkowych. Obecnie na rynku pompy ciepła są stosowane także do chłodzenia nieruchomości, w klimatyzacjach, jako ogrzewanie basenów, a także w rolnictwie.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Koszt związany z zakupem pompy ciepła od topowych producentów to około kilkadziesiąt tysięcy złotych wraz z niezbędnym osprzętem oraz usługą montażową. W tej kwestii nie warto szukać oszczędności. Im lepszej klasy sprzęt, tym lepiej. Zyskasz tylko pewność, że pompa będzie efektywnie działać przez długi czas, a także ogrzeje Twoją nieruchomość niezależnie od temperatur panujących na zewnątrz. Pamiętaj, że mimo sporych kosztów początkowych pompy ciepła to spora oszczędność dla gospodarstwa domowego.

Czy warto inwestować w pompy ciepła w Polsce?

Inwestowanie w pompę ciepła do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz pomieszczeń domowych to bardzo dobra decyzja. Takie działania są przede wszystkim proekologiczne oraz pozwalają na efektywniejsze ogrzewanie domów nawet podczas srogich zim. Jeśli planujesz termomodernizację domu – poszukaj dotacji na pompy ciepła, wybierz konkretne urządzenie i usługę montażu, a następnie ciesz się oszczędnościami.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here