Jak działa i kiedy się stosuje pimafucort?

0
297
fot. materiały prasowe

Pimafucort jest lekiem stosowanym miejscowo, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze, dzięki obecnym w jego składzie trzem substancjom pomocniczym. Są nimi hydrokortyzon, natamycyna i neomycyna. Pimafucort ma postać maści i kremu. Poza tym jest lekiem wydawanym na receptę. Poznaj jego sposób działania oraz wskazania do zastosowania. Wszystkie te informacje znajdziesz w dalszej części artykułu.

Pimafucort – krótki opis składu i działania leku

Pimafucort jest lekiem złożonym i wydawanym na receptę, co zostało już zaznaczone we wstępie. Podobnie jak to, że zawiera on trzy substancje czynne takie, jak:
– hydrokortyzon – lek sterydowy przeznaczony do miejscowego leczenia, który wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzące świąd i obkurczające naczynia krwionośne, hamuje procesy immunologiczne;
– natamycyna – antybiotyk polienowy o właściwościach przeciwgrzybiczych, szczególnie wobec drożdżaków Candida spp. oraz pierwotniakobójczych (ma najszersze spektrum działania miejscowego w swojej grupie antybiotyków);
– neomycyna (w postaci siarczanu neomycyny) – antybiotyk aminoglikozydowy o szerokim spectrum działania, zwalcza on między innymi bakterie Enterococcus spp., Staphylococcus spp., a także pałeczki Enterobacteriaceae.

Pimafucort – kiedy i jak się go stosuje?

Otóż jest to lek stosowany w krótkotrwałym leczeniu chorób skóry, reagujących na hydrokortyzon, z objawami nadkażenia bakteriami (wrażliwymi na neomycynę) i grzybami (wrażliwymi na natamycynę).

Pimafucort w kremie jest szczególnie zalecany w stanach ostrych i podostrych oraz do leczenia zmian zlokalizowanych w obrębie skóry owłosionej i fałdów skórnych. Z kolei pimafucort w maści sprawdza się w leczeniu stanów przewlekłych, przebiegających ze złuszczeniem, wysuszeniem lub pękaniem skóry, zwłaszcza w łojotokowym zapaleniu skóry.

Preparat stosuje się zewnętrznie na zmieniony chorobowo fragment skóry. Niezależnie od tego, czy będzie to krem czy maść, to należy nakładać cienką warstwę preparatu na skórę od 2 do 4 razy dziennie. Warto zaznaczyć, że leczenie pimafucortem nie powinno być dłuższe niż 14 dni. Nie należy także przekraczać zalecanej dziennej dawki preparatu.

Stosowanie pimafucortu w czasie ciąży jest możliwe, ale krótko i z zachowaniem środków ostrożności. Należy wówczas unikać nakładania preparatu na duże powierzchnie skóry czy też w postaci opatrunków okluzyjnych. Wynika to z ryzyka ototoksycznego oddziaływania na płód miejscowego stosowania neomecyny.

Należy również zaznaczyć, że pimafucortu nie należy stosować w okolicach oczu. Istnieje wówczas ryzyko powstania jaskry lub zaćmy. Ponadto leczenie preparatem dużych obszarów skóry dzieci lub pod opatrunkiem okluzyjnym może spowodować zahamowaniem czynności kory nadnerczy.

Ponadto nie jest zalecane długotrwałe stosowanie leku pumafucort oraz aplikowanie go na rany lub uszkodzenia skóry, ponieważ może to skutkować wchłonięciem się neomycyny do krążenia ogólnego, co z kolei może wywołać działanie ototoksyczne i nefrotoksyczne.

Źródło: Pimafucort – Medyk Online

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here