Jak chronić jęczmień przed chorobami?

0
104
fot. materiały prasowe

Od tego, czy Twoje plony będą obfite może zależeć zysk związany z uprawą. Warto więc przykładać największą uwagę do stanu roślin, które uprawiamy. Jak wygląda to w przypadku jęczmienia jarego? Czy zboże to zasługuje na specjalne traktowanie?

Ochrona jęczmienia przed chorobami

Tak samo, jak każde inne zboże, również jęczmień jary może zostać zaatakowany przez groźne choroby, które mogą w znaczącym stopniu zmniejszyć plony. Podstawowym krokiem, który temu zapobiegnie, jest obserwacja zboża. Tylko dzięki temu możemy możliwie jak najszybciej zauważyć niepokojące zmiany na zbożu. Oprócz kontroli równie ważne jest odpowiednie nawożenie i dbanie o prawidłowy wzrost rośliny.

Niektóre ze zbóż w naszych gospodarstwach, narażone są na charakterystyczne dla nich choroby. Poznając najczęstsze choroby jęczmienia jarego, możesz szybko reagować i uniknąć strat w zebranych plonach.

Postaw na odpowiednie nasiona

Aby cieszyć się obfitym plonem należy wybierać te nasiona, które nam go zagwarantują. Ważne jest, aby nasiona nie były uszkodzone, co pozbawiłoby je zdolności do kiełkowania. Produkt nie powinien także posiadać szkodników i chorób nasiennych. Nasiona powinny być w odpowiedni sposób pokryte zaprawami nasiennymi. Informacje o tym jak wybrać odpowiednie nasiona można znaleźć na stronie Syngenta.pl.

Odpowiedni termin siewu

Wbrew pozorom nawet tak mało istotny czynnik, jak termin siewu może mieć ogromny wpływ na powstawanie chorób w zbożu, jakim jest jęczmień jary. Najlepszych warunków do wysiewu możemy oczekiwać wczesną, ciepłą wiosną. Jęczmień to roślina ciepłolubna, dlatego wysiew w niesprzyjających warunkach sprawi, że będzie podatna na wszelkiego rodzaju choroby.

Gęstość siewu ma znaczenie

Czynnikiem, który może wpłynąć na zwiększone prawdopodobieństwo pojawienia się chorób jest zbyt duża gęstość wysiewu. Oprócz tego, niekorzystnego zjawiska możesz zaobserwować także zmniejszenie ilości nasion w kłosie, zmniejszenie masy ziaren, a nawet nadmierne wyleganie łanu. Warto więc zadbać o odpowiednie wyliczenie gęstości wysiewu.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here