IPN w Zielonej Górze otwarty. Kto może korzystać z zasobów, jak wyglądają procedury?

0
504

Już od 1 grudnia w Zielonej Górze funkcjonuje Instytut Pamięci Narodowej. To dobra wiadomość dla osób interesujących się i zawodowo badających dokumenty zbrodni nazistowskich i komunistycznych, a także tych którzy szukają własnych teczek.

Jakie zadania będzie spełniał zielonogórski IPN?

Do tej pory zielonogórzanie musieli jeździć do Poznańskiego oddziału IPN. Teraz to się zmieni. Placówka mieści się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece im. C. Norwida. Aby trafić do IPN należy skorzystać z wejścia do biblioteki dziecięcej. Na budynku widnieje już tablica z napisem “Instytut Pamięci Narodowej”. Punkt w Zielonej Górze to punkt zamiejscowy, co oznacza, że jest to jedyna taka jednostka Instytutu Pamięci Narodowej w Polsce. Czegoś takiego w Polsce nie ma. Prowadzeniem IPN w Zielonej Górze zajmuje się pan Krzysztof Mazur, który od poniedziałku do wtorku realizować będzie zadania edukacyjne – Będę prowadził prelekcje w kołach, wykłady, współpracował z organizacjami przy tworzeniu wystaw w tych dniach. Natomiast od środy do piątku będę realizował zadania dla Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Moja działalność będzie zatem skupiała się na przyjmowaniu wnioskodawców i udostępnianiu dokumentów głównie w wersji cyfrowej, na co kładziemy  nacisk – powiedział w rozmowie z nami Krzysztof Mazur z IPN.

Kto może korzystać ze zbiorów?

Jak informuje Krzysztof Mazur punkt IPN w Zielonej Górze jest przede wszystkim dla osób, które chciałyby się zorientować, czy w zasobie Instytutu Pamięci Narodowej są materiały dotyczące ich osoby – Jeśli taka osoba do nas przyjdzie i chce złożyć wniosek musi złożyć podpis w obecności pracownika IPN, ewentualnie wysłać formularz pocztą, ale musi być on poświadczony notarialnie i właśnie, żeby ułatwić tę procedurę został otworzony ten punkt w Zielonej Górze – powiedział K. Mazur. Korzystać z zasobów IPN mogą również dziennikarze i naukowcy, którzy badają dzieje zasobów po tajnych służbach PRL, ale nie tylko. – W zasobach Pamięci Narodowej są również dokumenty po głównej komisji ścigania zbrodni hitlerowskich i do tych dokumentów po złożeniu odpowiedniego wniosku będzie można uzyskać dostęp. Nie tylko w wersji archiwalnej, ale również cyfrowej – dodaje.

Godziny pracy:
Przyjmowanie wnioskodawców odbywa się od środy do piątku w godz. 8.15 do 16.15. Czytelnia w której będą dostępne materiały będzie czynna od środy do piątku
w godz. 9.00 -15.00.

Wszelkie dodatkowe informacje na miejscu Punkt Zamiejscowy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, al. Wojska Polskiego 9 w Zielonej Górze lub tel. i faks: 68 45 32 657, 735 205 795, e-mail: krzysztof.mazur@ipn.gov.pl

 

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here