Inteligentne światła w Zielonej Górze. Ma być mniej korków i płynniejszy ruch

0
454
fot. ZielonaNews.pl

Inteligentny system zarządzania ruchem zostanie wprowadzony w Zielonej Górze. Oznacza to, że dzięki inteligentnym światłom utrudnienia w ruchu w godzinach szczytu powinny być mniejsze. Koszt tej inwestycji to ok. 31 mln zł. 

Inteligentny System Transportowy w Zielonej Górze
Inteligentny System Transportowy to rozwiązanie, które umożliwia sterowanie ruchem samochodów i autobusów. – Objęta nim zostanie ulica Aleja Konstytucji 3 Maja (od skrzyżowania ul. Lwowskiej z Wrocławską) aż do ronda przy Castoramie. Ponadto ul. Bohaterów Westerplatte aż do skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ulicami Zacisze i Wyszyńskiego (obok Lidla). Przebudowane zostaną dwa skrzyżowania, zatoczki autobusowe, zainstalowane kamery, czujniki ruchu, monitoring itp. Mam nadzieję, że dzięki temu systemowi uda się zwiększyć przepustowość i płynność ruchu na tych ulicach w konsekwencji w całym mieście – informuje prezydent miasta Janusz Kubicki. W ramach budowy systemy mają zostać przebudowane wybrane sygnalizacje świetlne i dostosowane do działania miejskiego systemu sterowania ruchem, a autobusy zostaną doposażone w nadajniki, umożliwiające nadanie priorytetu dla komunikacji zbiorowej.

Kiedy zacznie działać?
System powinien zacząć działać w listopadzie 2023 roku (termin realizacji zadania do 30.10.2022r.). Zgodnie z szacunkami wskaźnik efektywności skracający czas przejazdów  odcinkach objętych systemem powinien wynieść 15 procent, a dla pozostałych pojazdów 10 procent. Koszt projektu to 31 027 452,23 brutto z czego 21 441 735,35 zł to dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W ramach zadania zostaną zrealizowane takie prace jak:
– wykonanie koncepcji systemu ITS wraz z mikro-symulacyjnym modelem ruchu dla każdego skrzyżowania
-opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej Centralnego Systemu Zarządzania Ruchem
– opracowanie Instrukcji obsługi i konserwacji, specyfikacji technicznych, szkolenia dla Zamawiającego oraz inne wymaganych dokumentów dla realizacji zadania, w tym prawa autorskie
– wdrożenie systemu sterowania ruchem
– budowa światłowodów i systemu łączności
– przebudowa skrzyżowań/obiektów
– wdrożenie systemu udzielania priorytetu dla transportu zbiorowego
– założenie portalu internetowego
– wdrożeniu systemu łączności i wymiany danych
– rozbudowa monitoringu miejskiego w zakresie kamer
– budowa Centrum Sterowania Ruchem
– wdrożenie systemu zbierania danych

 

 

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here