Indyjska Noc w Muzeum. Zobacz, co się będzie działo! (PROGRAM)

0
508
Woman photo created by freepik - www.freepik.com

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w sobotę, 14 maja 2022 roku w godz. 17.00 – 23.00 na INDYJSKĄ NOC W MUZEUM.

Program Nocy

17.00   – uroczysta inauguracja z udziałem Pani Nagma Mohamed Mallick  Ambasador Indii w Polsce

17.15 – Moja mandala pozytywne emocje wyzwala warsztaty edukacyjno-plastyczne prowadzone przez Krystynę Betiuk

Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza “koło życia, cały świat, święty krąg”. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości. Zajęcia, których celem jest stworzenie mandali są przeznaczone przede wszystkim dla najmłodszych, ale jak zawsze mogą w nich wziąć udział wszystkie osoby mające ochotę zanurzyć się w mistyczną kulturę Indii i zastanowić nad przemijalnością wszystkich spraw.

17.15 – pokaz tańca hinduskiego w wykonaniu Indian Dance Group Mohini

Tancerki Mohini są instruktorkami bharatanatyam, kathak oraz bollywood w warszawskich szkołach tańca, prowadzą również regularne warsztaty w całej Polsce. W Zielonej Górze grupa zaprezentuje dwa 20-minutowe pokazy tańca indyjskiego: kathak, bharatanatyam, bollywood oraz tańce folkowe.

18.00 – koncert kameralny w wykonaniu Klaudiusza Barana (akordeon) i kwintetu Filharmonii Zielonogórskiej.

Dla miłośników muzyki klasycznej przygotowany został koncert kameralny, w którym wystąpi znakomity polski akordeonista Klaudiusz Baran, profesor sztuk muzycznych, od 2016 rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Towarzyszyć mu będzie Kwintet Filharmonii Zielonogórskiej w składzie: Kamila Susłowicz — skrzypce, Beata Gołemberska — skrzypce, Anna Kulak — wiolonczela, Ewa Schuhmacher — altówka, Magda Jabłońska-Zembik — kontrabas.
W programie zaprezentowane zostaną utwory: J. Świdra, M. Majkusiaka, W.A. Mozarta

18.15 – Indie  kolorowe i czarno-białe – prelekcja Edwarda G. Funke

Edward Grzegorz Funke – artysta fotografik, przedsiębiorca, podróżnik. Mieszkaniec Koszalina od 1951 roku. Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców .Przygodę z fotografią rozpoczął w 1966 roku jako członek redakcji Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka”.

Od kilkunastu lat razem z żoną Krystyną realizuje autorski projekt fotograficzny „Portret świata”, odwiedzili sześć kontynentów, z przywiezionych materiałów powstało 18 wystaw autorskich, prezentowanych ponad 90 razy w muzeach i galeriach na terenie Polski i zagranicy.
18.30 – otwarcie wystawy malarstwa Dinesha Musalekara

Na wystawie zaprezentowane zostaną wybrane prace Dinesha Musalekara, lidera biznesu odnoszącego sukcesy na arenie międzynarodowej. Autor obrazów jest prezesem zielonogórskich spółek Lumel oraz Lumel Alucast, które z powodzeniem przekształcił w świetnie prosperującą, globalną firmę. Pochodzi ze skromnej hinduskiej rodziny należącej do klasy średniej. Od ośmiu lat mieszka z rodziną w Zielonej Górze. Swoje obrazy i szkice pragnie wystawić na licytację, a uzyskane w ten sposób środki finansowe przekazać na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

19.15 – koncert duetu Lucyan & Rena – utwory indyjskie na sitarze, mantry i kompozycje Lucyan oparte na motywach orientalnych

Zespół Lucyan & Rena tworzą Lucjan Wesołowski (sitar, bansuri – flet indyjski, śpiew) oraz  Renata Sobczyk (tampur – indyjski instrument strunowy, kij deszczu, dzwonki i śpiew). Artyści przygotowali program, podczas którego wykonają utwory indyjskie, mantry, kompozycje Lucyana oparte na motywach orientalnych.

19.30 – pokaz strojów hinduskich w wykonaniu Indian Dance Group Mohini

20.00 – animacje taneczne z publicznością z udziałem Indian Dance Group Mohini

20.00 – Nie tylko dla świętych krów – turniej mądrych głów – konkurs wiedzy o Indiach

Tradycyjnie konkurs wiedzy o państwie  – bohaterze muzealnej nocy  jest jednym z punktów programu Nocy w Muzeum. Tematyka pytań dotyczyć będzie dziejów Indii, jego kultury, filmu czy kuchni. Na zwycięzców i uczestników finałowych zmagań czekają atrakcyjne nagrody.
20.00 – Nigdy nie mów żegnaj projekcja filmu z wytwórni Bollywood

Nigdy nie mów żegnaj” to trzecie reżyserskie dzieło, jednego z najlepiej sprzedających się twórców Bollywood, Karana Johara. Jego poprzednie przeboje „Coś się dzieje“ i „Czasem słońce, czasem deszcz“ pełne były skomplikowanych problemów, które koniec końców zostawały pomyślnie dla wszystkich rozwiązane. Tym razem jest inaczej. „Nigdy nie mów żegnaj“ przesycone jest smutkiem i melancholią. Czyniąc z bohaterów postaci powszechnie postrzegane jako negatywne (zawsze stajemy przecież po stronie zdradzanych, nie zdradzających), ustawił całą historię w taki sposób, by tematem przewodnim był ból i wyrzuty sumienia.

21.00 – pokaz tańca hinduskiego w wykonaniu Indian Dance Group Mohini

Tancerki Mohini są instruktorkami bharatanatyam, kathak oraz bollywood w warszawskich szkołach tańca, prowadzą również regularne warsztaty w całej Polsce. W Zielonej Górze grupa zaprezentuje dwa 20-minutowe pokazy tańca indyjskiego: kathak, bharatanatyam, bollywood oraz tańce folkowe.

W trakcie Indyjskiej Nocy w Muzeum zapraszamy na degustację potraw kuchni indyjskiej, znanej i cenionej od lat na całym świecie. Potrawy będą serwowane przez zielonogórską restaurację New Namaste.
Kuchnia indyjska to mocny aromat przypraw, niesamowite kolory i wyraziste smaki, pozostające długo w pamięci. Dania indyjskie są zwykle lekko pikantne, korzenne i zawierają dużo warzyw.. Swój charakterystyczny smak i aromat zawdzięczają sporej ilości dodawanych przypraw. W Indiach przyprawy nie tylko są dodatkiem smakowym, ale zgodnie z Ajurwedą mają działanie lecznicze.

WYSTAWY

  • Świat Orientu – Indie. Wystawa ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie
  • Dinesh Musalekar – malarstwo
  • Indie kolorowe i czarno-białe. Fotografie Edwarda Grzegorza Funke
  • Prace plastyczne dzieci i młodzieży z Indii z Galerii i Ośrodka Twórczości Plastycznej Dzieci w Toruniu

Mile widziane stroje hinduskie!

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here