Ilu nietrzeźwych kierowców zatrzymano od początku roku? Policja podsumowuje

0
398
fot. KMP Zielona Góra

Już od 5 lat zielonogórscy policjanci prowadzą takie działania, jak: „Trzeźwy Poranek”, „Trzeźwy Kierowca”, czy „Alkohol i narkotyki”. Dzięki tym akcjom mieszkańcy powiatu wiedzą, że kontroli trzeźwości na drogach, można spodziewać się o każdej porze. Mimo sukcesów, za kierownicę wciąż wsiadają nietrzeźwi kierowcy.

Wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu i narkotyków

W ubiegły weekend policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali czterech nietrzeźwych kierowców, jednego pod wpływem narkotyków i jednego pijanego rowerzystę. Od początku 2018 roku, policjanci przebadali trzeźwość ponad 11.500 kierowców, z czego 29 zostało zatrzymanych za kierowanie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Ponadto każdego tygodnia policjanci zatrzymują także osoby kierujące pojazdami, mimo cofnięcia im uprawnień. – Najbardziej bulwersujące przypadki minionego weekendu to kierujący Mercedesem, który w Zawadzie wpadł do rowu i uciekł pozostawiając samochód. Mimo pewnego czasu jaki upłynął od zdarzenia, po badaniu policjanci stwierdzili, że mężczyzna ma jeszcze ponad 0,5 promila alkoholu we krwi. Bardzo pijany – niemal 2,7 promila był 34-latek kierujący Fordem Ka zatrzymany przez policjantów WRD w niedzielę rano w Nowogrodzie Bobrzańskim. Nie mniej pijany zatrzymany w niedzielę wieczorem przez patrol SPPP kierujący Oplem Omega – 2,6 promila – podsumowuje weekend KMP Zielona Góra.

Policja przypomina również o karach, jakie czekają na nietrzeźwych kierowców:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.  Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.  

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.

Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień również jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.  

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here