Idealne buty dla dziecka – jakie będą?

0
73
fot. materiały prasowe

Zdecydowana większość, bo aż 90% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami. Niestety, później sytuacja się ulega zmianie – szacunki wskazują, że zaledwie co trzeci dorosły nie uskarża się na żadne dolegliwości w tym obszarze. Przyczyny są różne, ale jedną z istotniejszych (na którą na dodatek mamy wpływ) jest dopasowanie właściwego obuwia. Jak wybrać buty dla malucha? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

1. Kiedy kupić pierwsze buty?

2. Jakie będą idealne buty dla dziecka?

3. Jak zmierzyć stopę dziecka?

Przede wszystkim musimy obalić mit tzw. większego rozmiaru. Niektórzy rodzice uparcie twierdzą, że obuwie powinno być o rozmiar większe niż stopa dziecka. Nic bardziej mylnego! Za małe lub za duże buty są nie tylko niewygodne i niezdrowe, ale mogą również okazać się niebezpieczne.

Kiedy kupić pierwsze buty?

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, kiedy w ogóle kupić pierwsze buty dziecięce. Nie musisz się z tym spieszyć! Dopóki maluch nie chodzi, a nawet wówczas, gdy stawia pierwsze kroki, buciki nie są konieczne. W zupełności wystarczą skarpetki, a w cieplejsze dni bose stopy. Ich kontakt z podłożem wspiera prawidłowy rozwój i pobudza naturalną ciekawość.

Chodzenie boso jest znakomite przy odpowiedniej nawierzchni: na piasku i trawie – stopa wówczas pracuje, a kolana i stawy nie są narażone na wstrząsy. Twarde materiały wymagają jednak butów dziecięcych z odpowiednią amortyzacją.

Jakie będą idealne buty dla dziecka?

Idealne buty są dobrze dopasowane do stopy dziecka. Najważniejsze, aby miały:

  • usztywnianą, ale niezbyt wysoką piętę,
  • wysoki i wystarczająco szeroki czubek – buty powinny pozwalać na swobodny ruch palców,
  • elastyczną i sprężystą podeszwę, zapewniającą właściwą amortyzację stóp dziecka.

Kupując buciki, musisz także odpowiednio dobrać rozmiar butów, sięgając po modele wykonane z przewiewnych materiałów. Dobrym przykładem są kapcie Superfit rekomendowane przez pediatrów i ortopedów. Odpowiedni fason, kształt cholewki i podeszwy sprawia, że to elastyczne obuwie wspiera naturalną pracę stópki dziecka i układa się analogicznie do jej kształtu.

Zrezygnuj z modeli z tzw. wkładką ortopedyczną. Tego typu obuwie specjalistyczne może być stosowane jedynie przy wyraźnym zaleceniu specjalisty.

Jak zmierzyć stopę dziecka?

Jak ustalić właściwy rozmiar buta? Najprostszym sposobem jest odrysowanie stopy na kartce papieru. Później wystarczy zmierzyć odległość pomiędzy dwoma najbardziej oddalonymi punktami i na tej podstawie określić długość wkładki. Mierzenie powtarzaj regularnie: przynajmniej co 2-3 miesiące.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here