Historia Świętej Rodziny w pigułce

0
258
fot. materiały prasowe

W wierze katolickiej Jezus jest swego rodzaju łącznikiem między światem ludzkim oraz boskim – to Syn Boży, który przyszedł na świat przez dziewicze poczęcie Maryi, aby obdarzyć całą ludzkość zbawieniem. Na ziemi był on pod opieką dwóch pobożnych Żydów – swej Matki oraz Józefa.

Maryja i Józef – kim byli opiekunowie Jezusa?

Ewangelie nie wspominają o okresie dzieciństwa Maryi – mówią o Niej dopiero w chwili Zwiastowania. Według zapisów w Ewangelii św. Łukasza, kobieta mieszkała w Nazarecie wraz z poślubionym jej świętym Józefem. To właśnie tam nastąpiło Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny oraz poczęcie za sprawą Ducha Świętego. Kiedy mąż Maryi dowiedział się o tym, że spodziewa się Ona dziecka, zamierzał ją potajemnie oddalić – wtedy jednak objawił mu się anioł. W Ewangelii św. Łukasza możemy przeczytać: oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki.

Święty Józef, będący mężem Maryi oraz ziemskim opiekunem Jezusa, jest postacią, o której Pismo Święte wspomina jedynie kilka razy. Józef należał do rodu Dawida, aczkolwiek nie posiadał żadnego majątku – zajmował się stolarstwem i pracował jako cieśla. Po raz ostatni Ewangelia wspomina o nim przy historii o zaginięciu dwunastoletniego Jezusa w trakcie pielgrzymki do Jerozolimy – z tego powodu nie wiemy, czy Józef był obecny w późniejszych latach życia Chrystusa.

Narodziny Jezusa

Chrystus został poczęty w łonie Maryi przez Ducha Świętego i urodził się w Betlejem. Dzieciątko przyszło na świat w ubogiej stajence bądź grocie, ponieważ nie było dla Niego miejsca w gospodzie. Po ośmiu dniach Jezus został natomiast obrzezany, zgodnie z Prawem Mojżeszowym. Wtedy też Święta Rodzina wróciła do Nazaretu, jednak we śnie ukazał się Józefowi Anioł Pański – powiedział on, że Herod chce zgładzić Jezusa i wskazał, aby Rodzina uciekła do Egiptu. Tak też uczynili i wrócili dopiero po śmierci Heroda, aby osiedlić się w Nazarecie.

Warto tutaj momencie wspomnieć, że obecnie obchodzi się niedzielę Świętej Rodziny. To dzień, w którym szczególnie istotna jest modlitwa za rodziny, aby naśladowały one poczynania Najświętszej Rodziny.

Doskonałe upamiętnienie Świętej Rodziny stanowią figurki – mogą nam one przypominać o tym, jak istotne jest podążanie śladami Jezusa, Maryi oraz Józefa. Wyjątkowe, oryginalne dzieła znajdziesz na HolyArt – figurki Świętej Rodziny dostępne na stronie wyróżniają się wykonaniem z przywiązaniem wagi do najdrobniejszych detali.

Dzieciństwo Jezusa

Ewangelie mówią niewiele o dziejach Jezusa – wspominają o nim dopiero, gdy ma On dwanaście lat i udaje się z Maryją i Józefem na święto Paschy do Jerozolimy. Opiekunowie stracili Go z oczu wracając do Nazaretu – Jezus odnalazł się w świątyni.

Kolejne lata życia Świętej Rodziny również są otoczone tajemnicą. Jakichkolwiek informacji dostarcza nam jednak fragment Ewangelii św. Łukasza: Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.

Publiczna działalność Jezusa

Jezus rozpoczął swą publiczną działalność w wieku około 30 lat. Wtedy też Jan Chrzciciel dokonywał chrztów u brzegi rzeki Jordan – Chrystus przyszedł do niego i otrzymał chrzest, podczas którego zstąpił Duch Święty w postaci gołębicy. To właśnie po tym wydarzeniu Jezus zaczął nauczać. Zgromadził On wokół siebie dwunastu uczniów i przez około trzy lata nauczania dokonywał licznych cudów.

Pojmanie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa

Dzień przed pojmaniem, Jezus spożył ze swymi uczniami Ostatnią Wieczerzę – podczas niej ustanowił sakrament Eucharystii. Chrystus następnie udał się na modlitwę do Ogrodu Oliwnego, gdzie został zdradzony przez Judasza, a następnie pojmany. Jezus został postawiony przed religijnym sądem żydowskim i uznany za winnego. Maryja prawdopodobnie była świadkiem wydania wyroku.

Syn Boży został ukrzyżowany z polecenia Piłata. Musiał on cierpieć podczas drogi krzyżowej. Należy przy tym wspomnieć o spotkaniu Jezusa z Matką w drodze na Kalwarię – jest to wydarzenie podkreślające matczyną miłość. Po dotarciu na miejsce, Chrystus był biczowany i przybity do krzyża. Na Jego głowę założono cierniową koronę.

Jezus umarł w cierpieniu – Jego ciało zostało następnie zdjęte i złożone w grobie. Syn Boży jednak zmartwychwstał trzeciego dnia i ukazywał się Apostołom i innym uczniom przez 40 dni. Po tym czasie Jezus z ciałem i duszą wstąpił do nieba. A jeśli chodzi o Jego Matkę, według wiary katolickiej, Maryja po zakończeniu ziemskiego życia została wzięta do nieba wraz z ciałem i duszą.

O Świętej Rodzinie nie wiadomo zbyt wiele. Ukazana jednak w Piśmie Świętym historia skłania nas do refleksji i naśladowania poczynań Świętej Rodziny. Historia Jezusa pokazuje nam, czym jest nieskończona miłość oraz poświęcenie. Maryja i Józef stali się natomiast wzorem rodzicielstwa.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here