Gruz – dowód na to, że gdzieś w pobliżu ktoś postanowił zająć się budową

0
99
fot. materiały prasowe

Najczęstszym odpadem budowlanym jest gruz, który dodatkowo stanowi ogromny problem dla środowiska naturalnego. Aby zaradzić pogarszającej się sytuacji związaniem ze stanem przyrody, wiele krajów (w tym Polska) wprowadziły w życie ustawy nakładające na podmioty indywidualne oraz firmy obowiązek składowania i gospodarowania tego rodzaju odpadkami. Za brak wykonania obowiązku grozi kara pieniężna, która finalnie dojść może aż do miliona, w zależności od skali problemu. W Polsce rocznie wytwarza się około 3 miliony tego materiału – należy obchodzić się z nim ostrożnie i znać zasady jego przechowywania.

Odpad do recyklingu – wykorzystanie gruzu jako pożądanego materiału budowlanego

Gruz nie należy do grupy zwykłych odpadów i nie należy wyrzucać go do pojemnika na śmieci. Przepis ten podyktowany jest prawnie, zaś za jego złamanie otrzymać można wysoką karę pieniężną. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ile potencjału można znaleźć z tego odpadu. Szacuje się, że profesjonaliści potrafią wykorzystać prawie 90% gruzu z wyburzonego bądź remontowanego budynku. Wtórne wykorzystanie bezpiecznego gruzu daje sporą oszczędność dla firmy, gdyż za bezcen otrzymuje ona wysokiej jakości materiał do dyspozycji. Jeżeli jednak gruz nie jest w obrębie niczyich zainteresowań, można się go pozbyć na kilka sposobów, wśród których znajdują się między innymi:

  • oddanie gruzu budowlanego do PSZOK – jego zadaniem jest przyjmowanie odpadów od mieszkańców danego rejonu;

  • wynajęcie big baga – mowa tu o worku, który najczęściej można zakupić w przedsiębiorstwach wywozowych;

  • przekazanie osobie fizycznej – gruz można przekazać osobie fizycznej, jeżeli nie zawiera zanieczyszczeń; rozwiązanie zdaje się proste, jednak jest zupełnie nieekologiczne;

  • wynajęcie kontenera budowlanego na śmieci i gruz – obecnie mamy do czynienia z wieloma firmami oferującymi wywóz gruzu; jedną z nich są Odpady 24h, pełniący kompleksową usługę wywozu gruzu do wskazanych miejsc.

Kto sprząta, a kto pilnuje procesu? Prawny podział ról na linii jednostka-firma

Polskie prawo zawiera regulację, kto odpowiada za sprzątanie po remoncie. Okazuje się, że wszystko zależy od tego, kto dokładnie wykonywał prace remontowe. Jeżeli prace remontowe wykonuje fachowiec lub firma, są oni określeni ustawowo jako „wytwórcy” i mają obowiązek po sobie posprzątać. Jeśli jednak prace remontowe wykonywane są samodzielnie przez nas samych, wtedy jesteśmy zobowiązani usunąć odpady na własną rękę. Warto o tym pamiętać, gdyż zazwyczaj temat ten jest kwestia sporu na wielu płaszczyznach. Wybierając sprawdzone firmy – niezależnie czy mówimy o firmach wywożących gruz, czy może budowlańcach pracujących nad wyremontowaniem pomieszczenia – minimalizujesz ryzyko odniesienia rozczarowań.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here