Lubuski obiekt walczy o Znak Dziedzictwa Europejskiego. Oddajmy głos!

0
1142
Grodzisko w Wicinaie walczy o Znak Dziedzictwa Europejskiego
fot. http://konkursy.mkidn.gov.pl/

Grodzisko w Wicinie ubiega się o Znak Dziedzictwa Europejskiego w edycji 2017.  – Prosimy o głosy! Lubuskie będzie miało swoją perełkę na mapie Polski – zachęca p. Ania. I podaje link o konkrusu. http://konkursy.mkidn.gov.pl./

Grodzisko w Wicinie

Grodzisko w Wicinie to wyróżniająca się do dziś w krajobrazie kulturowym pozostałość grodu ludności kultury łużyckiej z okresu halsztackiego. Datę założenie szacuje się na połowę VIII wieku p.n.e., zaś kres jego funkcjonowania wiąże się z najazdem koczowniczego plemienia Scytów w 2. połowie VI wieku p.n.e., w wyniku którego gród został spalony. Grodzisko zlokalizowane jest w pobliżu wsi Wicina.

Obiekt cenny historycznie

Obiekt jest cenny dla dziedzictwa kulturowego. Dzięki badaniom archeologicznym mamy możliwość poznania kultury ludzi na przestrzeni 150-200 lat. – Wybór miejsca ulokowania grodu, organizacja i sposób jego budowy, organizacja warsztatów produkcyjnych, świadczą o niezwykle wysokim poziomie rozwoju gospodarczego i społecznego tej ludności. kty te skłaniają archeologów do przyjęcia hipotezy, że gród był w tamtych czasach faktorią prowadzącą wymianę handlową co najmniej z terenami położonymi na południu oraz ośrodkiem zaspakajającym potrzeby swoje i mieszkańców tego mikroregionu osadniczego.- czytamy w opinie na stronie konkursu.  Grodzisko w Wicinie jest obiektem unikatowym, nie tylko w skali Polski, ale i Europy.

 

grodzisko_wicina_05 grodzisko_wicina_04 grodzisko_wicina_03 Grodzisko w Wicinie Grodzisko Wicina 5. Grodzisko w Wicinie - badania archeologiczne w latach 2008-2012 (fot. S. Kałagate)

Email

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here