Fotowoltaika dla domu. Kiedy się opłaca?

0
118
fot. materiały prasowe

Słyszysz coraz częściej o tym, jakie korzyści przynosi montaż instalacji fotowoltaicznej i zastanawiasz się, czy Ty także możesz na niej zyskać? W zdecydowanej większości przypadków odpowiedź na to pytanie brzmi „tak”. Zobacz, kiedy fotowoltaika się opłaca i ile można zyskać. Oto najważniejsze informacje.

Dlaczego inwestycja w fotowoltaikę może się opłacić?

Aby zrozumieć, dlaczego instalacja fotowoltaiczna może być opłacalna, warto zrozumieć, w jaki sposób ona działa. Na początek najważniejsze: fotowoltaika służy do wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. Panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu, pod wpływem działania fotonów światła słonecznego, produkują energię elektryczną, która po przekształceniu z prądu stałego w zmienny może posłużyć do zasilania wszystkich urządzeń w domu. Tak pozyskany prąd może całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego, a jest jednocześnie w 100% darmowy i ekologiczny.

Warto przy tym wiedzieć, że:

  • montaż instalacji PV, jako że jest to technologia z grupy OZE, jest objęty szeregiem zachęt finansowych, które skracają czas zwrotu z inwestycji,
  • obecnie dostępne technologie, na których bazują instalacje fotowoltaiczne, są bardzo wydajne i mają długi czas życia – w przypadku paneli fotowoltaicznych można oczekiwać wydajnej pracy przez co najmniej 25, a może nawet ponad 30 lat po uruchomieniu systemu PV,
  • można się spodziewać dalszych podwyżek cen energii elektrycznej z sieci, co jest związane m.in. z wyczerpywaniem się nieodnawialnych źródeł oraz coraz większych wyzwań środowiskowych,
  • osoby, które zdecydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu, stają się prosumentami, w związku z czym mogą liczyć na dodatkowe przywileje przy rozliczaniu prądu z zakładu energetycznego.

To wszystko sprawia, że teraz jest idealny moment na to, aby zainwestować w instalację fotowoltaiczną.

Fotowoltaika – kiedy się opłaca i komu?

Czy fotowoltaika opłaca się zawsze i każdemu? Jak podkreślają eksperci FlexiPower Group, w obecnych warunkach rynkowych korzyści z fotowoltaiki może odnieść niemal każdy właściciel domu jednorodzinnego, zwłaszcza wówczas, gdy gospodarstwo domowe ma spore zużycie energii elektrycznej.

Aby czerpać korzyści z fotowoltaiki, wystarczy:

  • dysponować powierzchnią dachu, na której można przeprowadzić montaż paneli PV – musi być ona niezacieniona i zapewniać dobre nasłonecznienie. Dlatego najlepiej sprawdzają się południowa oraz południowo-zachodnia połać dachu,
  • korzystać w domu z energii słonecznej – warto pamiętać, że darmowy prąd może zasilić nie tylko urządzenia elektryczne czy oświetlenie, ale także system ogrzewania. Dlatego coraz częściej stosowanym połączeniem jest instalacja PV i pompa ciepła. Takie zestawienie daje niemal pełną niezależność energetyczną.

Korzyści są tym większe, im wyższa jest obecna wysokość Twoich rachunków za prąd. Dlatego szczególnie gdy Twoje wydatki na energię doskwierają coraz bardziej, warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja PV – na jakie dotacje można liczyć?

Produkcja własnej elektrycznej energii przynosi największą oszczędność – rachunki za prąd spadają nawet o 90%. To jednak nie wszystko. Warto podkreślić, że okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę jest coraz krótszy dzięki dodatkowym zachętom finansowym. Osoby decydujące się na montaż instalacji fotowoltaicznej, mogą skorzystać m.in. z:

  • dofinansowania w ramach programu Mój Prąd, które obecnie wynosi do 3 000 zł,
  • dotacji w ramach programu Czysty Prąd,
  • lokalnych programów dofinansowania do fotowoltaiki,
  • ulgi termomodernizacyjnej od podatku PIT.

To wszystko sprawia, że koszt instalacji zwraca się w czasie kilku, nawet 5-6 lat, a korzyści z eksploatacji instalacji fotowoltaicznych trwają nawet przez ok. trzy dekady.

Jeśli więc chcesz się uwolnić od cen prądu z sieci energetycznej oraz wysokich kosztów ogrzewania, przyjrzyj się bliżej możliwościom, które dają instalacje PV oraz pompy ciepła. Technologie OZE to najlepszy sposób na oszczędności w długofalowej perspektywie!

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here