Europalety EPAL – gdzie znajdują zastosowanie?

0
90
fot. materiały prasowe

Najbardziej cenionymi konstrukcjami w transporcie, ale i całej branży TSL, na którą składa się transport, spedycja i logistyka, są europalety. Te drewniane konstrukcje pozwalają na układanie na nich różnego rodzaju asortymentu, a następnie jego wygodny transport.

Europalety EPAL są najczęściej spotykanymi paletami drewnianymi we wszystkich krajach europejskich. Powszechnie nazywane europaletami muszą posiadać oznaczenie EPAL/EUR/UIC na jednym ze wsporników, by potwierdzić ich oryginalność i umożliwić swobodny transport na terenie Unii Europejskiej.

Konstrukcja zapewniająca pewność

Za sprawą swojej lekkiej, ale solidnej konstrukcji, palety, które są oznaczone EPAL lub UIC, zapewniają użytkownikom możliwość sprawnego transportu i magazynowania towarów różnych rodzajów.

Fenomen europalety polega na jej zestandaryzowaniu. Każda z nich ma dokładnie identyczne wymiary oraz zbudowana jest z jednakowej ilości identycznych elementów. Składają się na nią dwa dolne i dwa górne elementy liczące 1200 x 100 x 22 mm, sześć klocków o wymiarach 145 x 100 x 78 mm oraz trzy liczące 145 x 145 x 78 mm. Dodatkowo konstrukcja wsparta jest trzema grubymi poprzecznymi belkami i dwiema deskami środkowymi, a także deskami pośrednimi. Z góry określony jest także rozstaw elementów, który zapewnia możliwość transportowania każdej europalety EPAL wózkiem widłowym.

Surowcem używanym do produkcji europalet jest lite drewno najczęściej świerkowe lub sosnowe. Są to drewna stosunkowo lekkie, więc zapewniają palecie niewielką wagę – 25 kg przy zachowaniu maksymalnej wytrzymałości.

fot. materiały prasowe

Załącznik:
palety-niebieskie.jpg

Taka solidna konstrukcja ma zapewnić wysoką ładowność dynamiczną oraz statyczną. Wysoka ładowność dynamiczna europalety, która wynosi aż 1500 kg sprawia z kolei, że ten nośnik zrewolucjonizował branżę TSL.

Gdzie mają zastosowanie?

Europalety EPAL są chętnie wykorzystywanym nośnikiem w wielu branżach. Z uwagi na swoją dużą wytrzymałość, nadają się do wielokrotnego użytku. Solidna konstrukcja zapewniająca wysoką nośność jest ceniona zarówno w transporcie towarów jak i ich magazynowaniu. Jak już wspomniano nośność dynamiczna palety to 1500 kg, z kolei nośność statyczna jest ponad dwa razy większa. Przy magazynowaniu europaleta wytrzymuje obciążenie do 4 ton.

Odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że ten nośnik doskonale sprawdza się zarówno w magazynach zamkniętych, jak i otwartych. Bardzo często można spotkać towar poukładany na paletach w magazynach zewnętrznych składów budowlanych. Za pomocą europalety EPAL możliwe jest również przechowywanie towaru w magazynie wysokiego składowania.

To co wyróżnia europalety to fakt, że ich licencja pozwala na ich swobodną wymianę na terenie całej Unii Europejskiej. Są również akceptowane w wielu innych krajach. W związku z tym proces rozładunku i proces załadunku zostały znacznie usprawnione, ponieważ odbiorca jest zobowiązany na przekazanie od razu takich samych palet lub zapłacenie za nie kaucji.

Dystrybutor europalet, palet drewnianych PolskieOpakowania.com

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here