Emerytury i renty wzrosną o blisko 15 procent

0
238
Agata Muchowska rzecznik lubuskiego ZUS fot. ZielonaNews.pl

– Od 1 marca wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytury i renty wzrosną o 14,8 procent, tyle bowiem wyniesie tegoroczna waloryzacja. Będzie ona kwotowo-procentowa, co oznacza, że zagwarantowana będzie minimalna kwota podwyżki. W kwietniu natomiast świadczeniobiorcy otrzymają dodatkowe świadczenia roczne tzw. trzynastki – informuje Agata Muchowska, lubuska rzeczniczka ZUS. 

Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia brutto z 28 lutego przez określony wskaźnik, który w tym roku wynosi 14,8 proc. – Zależy on od wzrostu cen towarów i usług oraz od przeciętnego wynagrodzenia. W bieżącym roku zagwarantowano także minimalną kwotę podwyżki, która w zależności od pobieranego świadczenia wyniesie 250 zł; 187,50 zł; lub 125 zł brutto – wyjaśnia A. Muchowska. 

Podwyżkę o minimum 250 zł otrzymają osoby, które pobierają renty rodzinne, renty socjalne, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz emeryci, których emerytura na koniec lutego będzie równa lub wyższa kwocie 1338,44 zł brutto. – Osoby, które nie miały wymaganego stażu pracy (20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn) do podwyższenia emerytury do kwoty gwarantowanej otrzymają podwyżkę tylko o wskaźnik waloryzacji, który wynosi 14,8 proc – informuje Muchowska. 

W przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy gwarantowana kwota podwyżki wynosi 187,50 zł a w przypadku emerytur częściowych 125 zł.

– Waloryzacja jest przyznawana z urzędu, co oznacza, że aby ją otrzymać nie trzeba składać wniosku. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się w kwietniu. Wraz z nimi ZUS wyśle również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – tłumaczy rzeczniczka ZUS. 

Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, do których prawo powstanie do końca lutego 2023 r. Jeśli z jakiegoś powodu wypłata świadczenia była zawieszona (np. w związku z osiąganiem przychodu ponad 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), to waloryzacja świadczenia będzie możliwa dopiero przy wznowieniu wypłaty świadczenia.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here