Elektroniczna księga wieczysta – jak uzyskać dostęp?

0
712
Picjumbo.com

Chciałbyś wiedzieć, czy nieruchomość jest zadłużona? Taką informację znajdziesz w prowadzonej dla niej księdze wieczystej. Jeżeli nie znasz jej numeru, to nic straconego – możesz go ustalić. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Czym są księgi wieczyste i kto je prowadzi?

Termin „księga wieczysta” został zarezerwowany dla dokumentu, który przedstawia stan prawny nieruchomości. Księga wieczysta powinna być prowadzona dla każdej nieruchomości. Jest to pożądane choćby dlatego, że obrót nieruchomościami ma poważne konsekwencje prawne.

Współcześnie księgi wieczyste są prowadzone przez sądy rejonowe, a dokładniej działające przy nich wydziały ksiąg wieczystych. Istotne przy tym jest miejsce położenia nieruchomości. Przykładowo zasięg terytorialny Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie rozciąga się na następujące gminy: Ostrzeszów, Kobyla Góra, Czajków, Doruchów, Kraszewice, Mikstat i Grabów nad Prosną. Wydział ksiąg wieczystych tego sądu prowadzi zatem księgi wieczyste dla nieruchomości położonych na terenie powyższych gmin.

Jakie informacje znajdują się w księdze wieczystej?

Każda księga wieczysta składa się z czterech działów. Jakie informacje znajdują się w poszczególnych działach? Oto one:

  • w I dziale znajdują się informacje pochodzące z ewidencji gruntów – np. o położeniu i sposobie korzystania z nieruchomości,
  • w II dziale zamieszcza się informacje zarówno o aktualnych, jak i poprzednich właścicielach i użytkownikach wieczystych nieruchomości,
  • jeżeli na nieruchomości zostały ustanowione ograniczone prawa rzeczowe, to informacje takie znajdują się w III dziale księgi wieczystej,
  • IV dział zawiera szczegółowe dane o hipotekach ustanowionych na nieruchomości.

Patrząc na zawartość księgi wieczystej, śmiało można powiedzieć, że jest to kompendium wiedzy o danej nieruchomości.

Księgi wieczyste nie tylko w formie papierowej – jak uzyskać dostęp do księgi?

Do 2003 r. w Polsce księgi wieczyste były prowadzone w formie papierowej, a następnie rozpoczęto ich informatyzację. Od tamtego roku wszystkie nowe księgi wieczyste są zakładane i prowadzone w wersji elektronicznej. Dla osób zainteresowanych zapoznaniem się z zawartością księgi wieczystej oznacza to możliwość zaoszczędzenia sporej ilości czasu – księgę można przejrzeć online.

Osoby znające numer księgi wieczystej, z której treścią chcą się zapoznać, mogą skorzystać z serwisu internetowego prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Mowa o serwisie Ekw.ms.gov.pl. Po wpisaniu numeru księgi, możliwe jest bezpłatne pobranie jej do wglądu.

Co w sytuacji, gdy numer księgi wieczystej nie jest znany? Dobrą wiadomością jest, że jego ustalenia również można dokonać w wygodny sposób, czyli online. W tym celu wystarczy skorzystać z komercyjnego serwisu Ksiegi-wieczyste-online.pl. Jest on intuicyjny w obsłudze i – co ważne – pozwala znaleźć numer księgi wieczystej nieruchomości po jej adresie. Jeżeli potrzebny jest numer księgi wieczystej działki, niezbędny będzie jej numer.

Po ustaleniu numeru księgi wieczystej, w serwisie możliwe jest też bezpłatne pobranie księgi wieczystej do wglądu.

Foto: Picjumbo.com

 


PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here